ENDEFRRUPLNLSPIT

Na tajném výletě aktivní senioři sledovali foukání skla i ochutnávali víno

výlet 40

Nabitý program měl ve čtvrtek 2. června 2016 opět tajný výlet, který pro aktivní seniory z Frýdlantu přichystalo Město Frýdlant. Tentokrát zavedl padesátku seniorů do sklárny Ajeto v Lindavě, Pekelných dolů na Českolipsku a do Mělníka. 

Frýdlantské aktivní seniory provázeli po celou dobu výletu starosta města Dan Ramzer a matrikářka Ivana Spatzierová, která má seniorské akce na Městském úřadě Frýdlant na starosti. Právě oni dopředu trasu plánovali a ladili podrobnosti. "Trasa výletu byla do poslední chvíle tajná, senioři se ji dozvěděli až v autobuse při odjezdu. Nikdo tudíž dopředu nevěděl, co zažije. O to větší pak bylo nadšení při odtajnění trasy," říká s úsměvem starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Konečným cílem výletu bylo letos vinařství Kraus v Mělníku, organizační tým se proto po cestě snažil najít zajímavá místa, kam by seniory zavedl. "Začali jsme ve sklárně Ajeto v Lindavě, kde většina seniorů ještě nebyla. Prohlédli jsme si tam expozici sklářství a pozorovali přímo ve výrobě, jak vzniká sklo. Ze sklárny jsme pak zamířili do nedalekých Pekelných dolů, kde se mimo jiné točila oblíbená pohádka S čerty nejsou žerty," uvádí starosta. Pak už výprava v autobuse zamířila do Mělníka. "Letos si připomínáme 700. výročí narození Karla IV. a protože v Praze jsme byli na tajném výletě loni, snažili jsme se najít nějakou jinou souvislost s tímto panovníkem. Našli jsme ji ve víně. V rodinném vinařství Kraus jsme ochutnali víno, které k nám právě Karel IV. přivezl a dle pověstí jeho první sazenice věnoval právě majitelům hor viničních v Mělníku. Víno burgundské červené, kterému se tedy dnes už říká Pinot Noir," dodal starosta. Ještě před degustací vín se výprava vydala přímo na vinice. A pak už si každý vzal k ruce degustační lístek, sklenku a všichni ochutnávali jednotlivé odrůdy vín pěstované v Mělníce. 

"Senioři odjížděli domů spokojení, což nás nesmírně těší. Letos jsme pro ně pořádali tajný výlet už počtvrté a musím říct, že se opět velmi povedl," podotýká Ivana Spatzierová. Během výletu byla dokonce navázána nová přátelství. "V autobuse jsem si přisedla k paní, kterou jsem do té doby znala jen podle vidění, ač je to v tak malém městě jako je Frýdlant k neuvěření. Moc hezky jsme si celou cestu povídaly a vlastně jsme výletem prošly spolu. Teď si už tykáme a troufám si říct, že vzniklo nové přátelství," směje se Věra Špicarová. Při cestě zpátky nešetřila na organizaci a i trasu výletu chválou. Podobně jako Jaroslava Němcová. "Počasí se povedlo, parta byla vynikající, všechno bylo krásně připravené. Jsem ráda, že žiji ve Frýdlantě, ve městě, kde se o seniory tak krásně starají. Však nám to také jinde závidí," doplnila. 

"Tajný výlet je vždy takovou třešničkou na dortu, odměnou pro nás všechny. A také jednou z posledních akcí před létem, během kterého máme my i senioři volno, abychom se mohli věnovat svým rodinám. Nicméně ještě jednu akci do prázdnin stihneme a to turnaj v minigolfu, který se uskuteční 24. června 2016 v Liberci. Pak bude následovat zmiňované volno a akce se rozjedou zase koncem léta, u nás konkrétně během Letní jazzové dílny," doplňuje Ivana Spatzierová. 

Frýdlantské seniory čeká letos výjimečně ještě jeden tajný výlet. Tentokrát ale bude společný pro seniorské spolky všech tří spřátelených měst, tedy Frýdlantu, Liberce a Jablonce nad Nisou. "Tento společný tajný výlet organizujeme letos vůbec poprvé a velmi se na něj těšíme. Hlavně na to, jak se opět podaří prohloubit přátelské vztahy mezi seniory ze všech tří měst," říká Dan Ramzer. Účastnit se ho má i místostarosta České Lípy Juraj Raninec, který se přijel podívat už na část programu čtvrtečního tajného výletu v Lindavě a v Pekelných dolech. "Stejně jako jsme se před osmi lety nechali inspirovat my aktivitou Komunitního střediska Kontakt v Liberci a později se námi všemi nechal inspirovat Jablonec nad Nisou, chce načerpat inspiraci i místostarosta České Lípy. Protože naše aktivity se mu moc líbí a určitě i českolipští aktivní senioři by si zasloužili podobně prima akce," uzavřel starosta Frýdlantu. 

tajný výlet 2016

výlet 1

výlet 1

 
výlet 2

výlet 2

 
výlet 3

výlet 3

 
výlet 4

výlet 4

 
výlet 5

výlet 5

 
výlet 6

výlet 6

 
výlet 7

výlet 7

 
výlet 8

výlet 8

 
výlet 9

výlet 9

 
výlet 10

výlet 10

 
výlet 11

výlet 11

 
výlet 12

výlet 12

 
výlet 13

výlet 13

 
výlet 14

výlet 14

 
výlet 15

výlet 15

 
výlet 16

výlet 16

 
výlet 17

výlet 17

 
výlet 18

výlet 18

 
výlet 19

výlet 19

 
výlet 20

výlet 20

 
výlet 21

výlet 21

 
výlet 22

výlet 22

 
výlet 23

výlet 23

 
výlet 24

výlet 24

 
výlet 25

výlet 25

 
výlet 26

výlet 26

 
výlet 27

výlet 27

 
výlet 28

výlet 28

 
výlet 29

výlet 29

 
výlet 30

výlet 30

 
výlet 31

výlet 31

 
výlet 32

výlet 32

 
výlet 33

výlet 33

 
výlet 34

výlet 34

 
výlet 35

výlet 35

 
výlet 36

výlet 36

 
výlet 37

výlet 37

 
výlet 38

výlet 38

 
výlet 39

výlet 39

 
výlet 40

výlet 40

 
výlet 41

výlet 41

 
 
6.6.2016 12:16:24 | přečteno 1149x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load