ENDEFRRUPLNLSPIT

Na nábřeží se vrátila akátová alej

alej

Na břeh Smědé v Komenského ulici se po šesti letech opět vrátila akátová alej. Historicky na toto místo patří, zdobila ho dlouhá desetiletí. Novou alej tvoří 45 stromků, které jsou vysoké zhruba dva a půl metru.

„Na akátovou alej byli lidé ve Frýdlantu zvyklí, rostla tu desítky let. V roce 2009 už ale byly stromy staré a nemocné, město se proto rozhodlo alej obnovit. Staré stromy vykácelo a na jejich místo na jaře roku 2010 vysázelo nové. Dlouho ale nevydržely. V srpnu je vzala během ničivé povodně velká voda,“ říká místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka, který má zeleň ve městě ve své kompetenci.

Teď se alej na břeh řeky poslední říjnový týden vrátila. „Akáty byly už kdysi pro nábřeží zvoleny velmi vhodně. Jde totiž o stromy, které jsou odolné vůči smogu, prachu a vůči soli, která se využívá při zimní údržbě. Nebylo proto třeba dlouze uvažovat o tom, jestli se k řece na nábřeží vrátí znovu právě akáty,“ doplňuje místostarosta.

Trnovník akát dorůstá v ideálních podmínkách výšky až 20 metrů a dosahuje věku až 200 let. Je nenáročný na půdu i vláhu. 

alej na nábřeží

akáty nábřeží

akáty nábřeží

 
akáty nábřeží 1

akáty nábřeží 1

 
akáty nábřeží 2

akáty nábřeží 2

 
akáty nábřeží 3

akáty nábřeží 3

 
alej 1

alej 1

 
alej 2

alej 2

 
 
1.11.2016 13:55:19 | přečteno 1448x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load