ENDEFRRUPLNLSPIT

Literární soutěž na téma život Karla IV. zná své vítěze

vyhlášení Karel čtvrtý 8

Literární soutěž, kterou u příležitosti výročí narození Karla IV. vyhlásilo Město Frýdlant, už zná své vítěze. Za nejlepší úvahy porota vyhlásila práci čtrnáctileté Anny Marie Kostlánové ze ZŠ, ZUŠ a MŠ Frýdlant a Zdeňka Novotného ze Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant (SŠHL). 

„Literární soutěží jsme chtěli veřejnosti připomenout jednu z nejvýznamnějších postav české historie, jejíž stopy sahají až po současnost – Karla IV. V úvaze se žáci a studenti zabývali různým obdobím jeho života nebo jeho vlivem,“ vysvětluje tajemnice Městského úřadu Frýdlant Veronika Bubeníčková.  

Do soutěže bylo zasláno 21 prací jak ze základní školy ve Frýdlantě, tak ze SŠHL. "Je osvěžující vidět, jak dnešní děti a studenti smýšlejí. Zatímco my jsme měli jednotný výklad toho, kdo je Karel IV. a nebylo možné na něj nahlížet jinak, oni se na jeho osobnost mohou podívat z jakékoli strany. Nemusejí ho vnímat jen jako panovníka, ale klidně i jako člověka. Mají možnost se vyjádřit nejen k jeho kladům, ale i k záporům. A také to dělají. Jsem rád, že svobodu slova dnes děti nemusí řešit a neřeší," říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Potěšilo ho také, že si autoři děl díky soutěži uvědomili, že doba Karla IV. nebyla vůbec jednoduchá a vzdělání tehdy rozhodně nebylo samozřejmostí. 

Kategorii žáků základní školy vyhrála čtrnáctiletá Anna Marie Kostlánová. "Hledala jsem ve své úvaze, čím se osobnost Karla IV. dotýká přímo mé osoby a jako první mě napadlo, že právě on byl na bankovce, kterou jsem tak ráda dostávala jako kapesné," směje se vítězka. Na osobnost otce vlasti se snažila podívat s nadhledem a vtipem, zároveň ale s vědomím, že právě on založil v Praze univerzitu, na které by jednou chtěla studovat. 

Celkem bylo do soutěže zasláno 9 prací dětí ze ZŠ, ZUŠ a MŠ Frýdlant a 12 prací studentů SŠHL Frýdlant, oborů veterinářství a sociální činnost. 

Vítězové soutěže:

ZŠ, ZUŠ a MŠ Frýdlant

1. Anna Marie Kostlánová - práci si můžete přečístikona souboru zde
2. Lucie Mlejnková
3. Gabriela Horowicová

SŠHL Frýdlant

1. Zdeněk Novotný - práci si můžete přečíst ikona souboruzde
2. Matěj Dotřel
3. Jan Hejcman

vyhlášení lit. soutěže Karel IV.

vyhlášení Karel čtvrtý

vyhlášení Karel čtvrtý

 
vyhlášení Karel čtvrtý 2

vyhlášení Karel čtvrtý 2

 
vyhlášení Karel čtvrtý 3

vyhlášení Karel čtvrtý 3

 
vyhlášení Karel čtvrtý 4

vyhlášení Karel čtvrtý 4

 
vyhlášení Karel čtvrtý 5

vyhlášení Karel čtvrtý 5

 
vyhlášení Karel čtvrtý 6

vyhlášení Karel čtvrtý 6

 
vyhlášení Karel čtvrtý 7

vyhlášení Karel čtvrtý 7

 
vyhlášení Karel čtvrtý 8

vyhlášení Karel čtvrtý 8

 
vyhlášení Karel čtvrtý 9

vyhlášení Karel čtvrtý 9

 
 
10.6.2016 13:42:40 | přečteno 2245x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load