ENDEFRRUPLNLSPIT

Kostel Nalezení sv. Kříže čeká další obnova

náhrobek Redernů

Obnovy dvou částí se letos dočká kostel Nalezení sv. Kříže ve Frýdlantu. Pokračovat budou práce na sanktusové věži a další etapy restaurátorských prací se dočká náhrobek Melchiora, Kryštofa a Kateřiny z Redernu. Jeho restaurování může začít i díky výhře Frýdlantu v krajském kole soutěže Historické město roku 2015, která přinesla na obnovu památek v městské památkové zóně 100 tisíc korun.

S obnovou náhrobku Melchiora, Kryštofa a Kateřiny z Redernu se ve Frýdlantu začalo už v roce 2011. Teď budou restaurátorské práce pokračovat. „Dojde k očištění povrchu kamenných prvků od nánosu nečistot a krust, zajištění uvolněných kamenných částí proti pádu a posunu, ošetření a konzervaci povrchu kamenných částí. Potom se začne zlacením nápisů na mramorových deskách ryzím plátkovým zlatem,“ vypočítává postup prací referentka Státní památkové péče městského úřadu ve Frýdlantu Věra Sobotová. Restaurátorské práce přijdou celkem na 128 tisíc korun. „Budou plně hrazeny z dotačních prostředků, město do této části obnovy nebude vkládat žádné své finance. Sto tisíc korun půjde právě z výhry v krajském kole soutěže Historické město roku 2015, zbylých 28 tisíc korun je pak příspěvek Ministerstva kultury,“ upřesňuje starosta Frýdlantu Dan Ramzer. O uvolnění výhry právě na restaurování náhrobku rozhodlo městské zastupitelstvo. „Je to velmi moudré rozhodnutí, protože náhrobek patří k nejvýznamnějším památkám na území města. Věřím, že se díky pracím brzy podaří prostor hrobky Redernů opět zpřístupnit veřejnosti. Tak, aby se na ni mohli lidé přijít podívat, jako třeba během komentovaných prohlídek při červnové akci Frýdlant se baví,“ doplnil starosta.

Kostel Nalezení sv. Kříže se letos dočká i další etapy opravy sanktusové věže, konkrétně položení měděného oplechování v její spodní části, a zahájení prací na opravě střešního pláště lodi kostela. „Na lodi kostela dojde ke snesení měděné krytiny, pokládce nového bednění včetně podkladní lepenky a na závěr zase k opětovnému osazení lodi kostela původní měděnou krytinou, která bude doplněna novou,“ přibližuje Věra Sobotová.
Celkový rozpočet na dokončení obnovy sanktusové věžičky a opravu střešního pláště lodi kostela je vyčíslen včetně DPH na 914 tisíc 362 korun, podíl Města Frýdlant je 92 tisíc korun a příspěvek Ministerstva kultury činí 436 tisíc korun. Zbylé náklady uhradí Římskokatolická církev.  

7.7.2016 8:45:13 | přečteno 1488x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load