ENDEFRRUPLNLSPIT

K zápisu do prvních tříd přišlo letos ve Frýdlantu 89 dětí

zápis 1

Budoucí frýdlantští prvňáčci mají za sebou svůj velký den. V úterý 19. ledna 2016 absolvovali slavnostní zápis do první třídy. Letos jich k zápisu dorazilo 89, což je o zhruba dvě desítky dětí méně, než v předchozím roce. „Silné ročníky dětí už ve škole jsou, teď přicházejí ty slabší,“ vysvětlila pokles ředitelka ZŠ, ZUŠ a MŠ Frýdlant Mgr. Věra Dunajčíková.

Zápisy do prvních tříd se v budově školy v Husově ulici nesly ve slavnostním duchu. Nikde nebyla znát nervozita, k čemuž přispěl i fakt, že se rodiče díky rezervačnímu systému mohli k zápisu objednat předem na určitou hodinu. „Rezervační systém jsme zavedli před dvěma lety a velmi se osvědčil. Dříve se stávalo, že rodiče docházeli ve vlnách a pak s dětmi museli čekat dlouho na chodbě. To nebylo ideální ani pro děti, i když jsme se je snažili zabavit, ani pro rodiče,“ zavzpomínala zástupkyně ředitelky Mgr. Helena Drechslerová. Díky rezervačnímu systému čekání ve frontě odpadlo. „Děti při příchodu dostaly papír, na který namalovaly postavičku nebo postavičky. Tím se uvolnily, odpadl z nich stres. A teprve s obrázkem vyrazily rovnou za paní učitelkou. Ta zjistila hravou formou, zda mají základní dovednosti, které by měly mít. Jestli umí barvy, počítají, jestli znají básničku, rozlišují tvary nebo dokáží překreslit jednoduchý obrázek,“ vysvětlila Helena Drechslerová. Druhý kantor pak s rodiči v klidu vyplnil potřebné dokumenty a přihlášku k zapsání dítěte na školu. „Je potěšující vidět, jak pěkně dnes zápisy fungují a že z nich mají dobrý pocit rodiče i děti. Jsem přesvědčený, že se je podařilo vlídným přístupem namotivovat k tomu, aby se do školy těšily. A určitě k tomu přispěl i fakt, že si po zápisu odnesly hračku nebo výrobek, které pro ně vytvořily děti ve školní družině nebo v kroužcích Domu dětí a mládeže,“ podotkl starosta Frýdlantu Dan Ramzer, který se na některé zápisy vydal také podívat.

Přestože k zápisu dorazilo na devět  desítek dětí, není dnes ještě možné říci, kolik jich nakonec do prvních tříd nastoupí. „Záležet bude na tom, kolik z nich dostane odklad. Na to si musíme počkat až do posledního května, kdy končí termín pro udělení odkladu na základě vyšetření Pedagogicko – psychologickou poradnou a doporučení dětského či odborného lékaře,“ vysvětlila ředitelka školy. I proto nelze v současné době přesně říci, kolik prvních tříd škola v září otevře. „Už teď je nicméně jasné, že jich bude méně než loni. Jestli ale nakonec otevřeme tři nebo čtyři, zatím nedokážeme určit,“ doplnila Věra Dunajčíková.

Frýdlantská škola nabízí dětem v prvních třídách různé varianty získávání základních dovedností, jako je čtení a psaní. „Máme tu třídy, které využívají klasické písmo, ale i takové, které učí nové písmo Comenia Script. To je jednodušší, bez ozdobných kliček a více se podobá písmu tiskacímu. Je vhodné především pro děti, které se potýkají s některou poruchou učení. Jedna z našich učitelek, Anna Chvojková, byla dokonce mezi prvními v republice, kteří tohle písmo učili. Dnes už je i jeho lektorkou,“ podotkla zástupkyně ředitelky Helena Drechslerová.  Ve čtení pak děti mohou kromě například splývavého čtení  využít i takzvanou genetickou neboli hláskovou metodu, kdy dítě nejprve „přehláskuje“ slovo a teprve pak je přečte dohromady.  Rozhodnutí, kterou metodu při čtení nebo psaní se bude dítě učit, je pak  na rodičích. Mohou si zvolit, do které třídy (budovy) bude dítě zařazeno.

Pod základní školu ve Frýdlantu spadají tři budovy. V ulicích Husova, Bělíkova a Purkyňova. Rodiče si mohou předem dát požadavek, do které z budov chtějí dítě umístit. Konečné rozhodnutí ale zůstává na vedení školy. „I když se snažíme rodičům vyhovět, ne vždy to jde. Nemůžeme dopustit, aby bylo v jedné třídě 30 dětí a v jiné na jiné budově jen 20. Nicméně v případě přetlaku bereme ohled například na sourozence. A jsem si jistá, že kvalita všech škol je stejná, takže se rodiče případného umístění na jinou budovu, než si vybrali, bát nemusí,“ uklidňuje Helena Drechslerová.

Podobně vidí situaci i starosta Frýdlantu Dan Ramzer. „Školství ve Frýdlantě má velmi dobrou kvalitu, o čemž svědčí i fakt, že kromě dětí z Frýdlantu se na naše školy hlásí i děti z okolních obcí. Přeji nejen jim, ale všem prvňáčkům, ať se jim ve škole líbí a ať jsou během povinné školní docházky spokojené,“ uzavřel.

zápis do 1. tříd 2016

zápis 1

zápis 1

 
zápis 2

zápis 2

 
zápis 3

zápis 3

 
zápis 4

zápis 4

 
zápis 5

zápis 5

 
zápis 6

zápis 6

 
zápis 7

zápis 7

 
zápis 8

zápis 8

 
 
20.1.2016 7:44:01 | přečteno 869x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load