ENDEFRRUPLNLSPIT

Frýdlantské kino v komfortu oproti multikinům nezaostává. A navíc je na dosah

DSCF4181

Kino bylo ve Frýdlantu postaveno v roce 1931 jako přístavba k Sokolovně. Původně se do něj vešlo 456 návštěvníků, dnes má kapacitu 273 míst. Od samého počátku byl jeho součástí i balkon. Návštěvníkům sloužilo bez větších problémů až do 23. prosince roku 1993, kdy do základů vyhořelo. Tenkrát z něj zbyly jen obvodové zdi. Město se však ke kinu neotočilo zády a obnovilo jej. Bohužel za pár let přišla další katastrofa. Tisíciletá voda v roce 2010 se na stavu kina ošklivě podepsala. Hladina vody v něm dosáhla výšky 1,6 metru a zničila kotelnu, sedačky v přízemí i rozvodnu. I tentokrát se ale podařilo kino obnovit a následně se dočkalo také digitalizace. „Po všem, čím si prošlo, je dnes kino ve vynikající kondici. V sále v přízemí jsou nové pohodlné sedačky, kino má skvělé ozvučení, promítá ve 3D a kdo chce, může si k filmu dát i popcorn. Máme vše, co nabízejí multikina. A přitom jsme tak blízko, že k nám můžou lidé z města dojít pěšky,“ říká v rozhovoru vedoucí Městského kina Frýdlant Petr Gondkovský.

Pojďme si na úvod říci, jaká byla loni pro kino sezóna?

Z mého pohledu dobrá. Do kina v roce 2015 přišlo na filmová a divadelní představení 7 190 návštěvníků. Průměrná návštěvnost nám tedy stoupla o 6 lidí na akci oproti roku 2014. A návštěvníci nejsou jen z Frýdlantu, ale z celého výběžku a jezdí dokonce i lidé z Liberce.
Počet lidí, kteří se k nám přišli podívat na film nebo divadlo byl navíc loni téměř stejný jako v roce 2014 a to přesto, že jsme hráli o zhruba padesátku filmů méně. Takže uplynulou sezónu považuji rozhodně za úspěšnou.

Proč jste hráli méně filmů než v roce 2014?

Po zkušenostech z léta roku 2014 jsme se rozhodli, že snížíme počet letních přestavení. V roce 2014 jsme totiž hodně hráli o prázdninách a návštěvnost nebyla nikterak vysoká. Lidi v létě prostě raději jdou do letního kina nebo na nějakou venkovní akci, než do kina. Ukázalo se, že jsme dobře udělali.

Kolik snímků jste vlastně v roce 2015 promítali?

Bylo jich 212. Některé byly velmi úspěšné, některé méně. Tak to bývá. Já se třeba snažím vybírat do kina kvalitní věci, ale někdy si lidé prostě přejí i takové snímky, které v hodnocení dopadají špatně. Mám z toho občas těžkou hlavu. Lidi si o film vyloženě říkají, tak ho naplánuji do programu i přesto, že o jeho kvalitách nejsem přesvědčen. Pak je mi líto, že návštěvníci odcházejí z kina smutní nebo naštvaní, protože ten film prostě za moc nestál.

Jaké žánry jsou u diváků nejoblíbenější? Jsou to komedie?

Komedie mají diváci rádi, ale je tady ještě něco, co mají radši. Pohádky. Právě na ty se chodí nejvíc. Pohádkou byl i vůbec nejúspěšnější film minulého roku u nás – Mimoni. Dvakrát kino vyprodali, dvakrát téměř vyprodali a ještě dalších 6 repríz tohoto filmu navštívilo vždy více než osm desítek lidí.

Co filmy pro dospělé? Také jsou tak úspěšné?

Takhle moc úspěšné? To ne. Někdy se podaří, že na snímek přijde i ke dvěma stovkám lidí a bývá to hlavně u českých filmů. Ale takový úspěch jako Mimoni u filmu pro dospělé nepamatuji.

Podle čeho vlastně snímky do kina vybíráte?

Neustále sleduji nabídku distributorů, vyhledávám si informace o jednotlivých filmech, recenze, hledám oficiální trailery. Abych věděl, jestli za to stojí nebo jestli dokáží přitáhnout lidi do kina. Konečný výběr pak také občas záleží na tom, jaký distributor ho kinu nabízí.

Proč?

Protože někteří mají těžší podmínky než ostatní. Zatímco u většiny distributorů se zisk ze vstupného dělí na polovinu, jsou i tací, kteří si za promítání filmu účtují pevnou sumu. Třeba dva a půl tisíce korun. Bez ohledu na to, kolik lidí se na něj přijde podívat nebo jestli vůbec někdo. Od těchto distributorů beru filmy jen tehdy, když jde o opravdu dobré snímky nebo velké pecky. A taky ještě s ohledem na roční období.

To je v kině také důležité?

Ano. I na návštěvnosti kina se odráží roční doba a počasí. Nejvíce lidí chodí vždycky od října do března. To je období, ve kterém chodí přinejmenším třikrát více lidí, než třeba v létě.

Čtenáři zpravodaje, kteří chodí do kina, možná zpozorovali, že pořádáte čas od času také filmové noci.

Ano, většinou tehdy, když jsou ve světě nějaké velké premiéry. Měli jsme filmovou noc u příležitosti premiéry filmu Hobit, teď naposledy zase při premiéře nového pokračování Star Wars. Je to taková lahůdka pro fanoušky těchto kultovních snímků. A vždycky se snažíme tu filmovou noc ještě něčím doplnit. Například losujeme vstupenky a výherce odměňujeme tematickými cenami. Návštěvníkům to vždycky udělá radost.

Další takovou specialitou jsou koncerty v kině. Tedy ne ty naživo, ale promítané. Proč jste s nimi přišli?

Hlavně proto, abychom ve Frýdlantě rozšířili nabídku. Užít si koncert v kině vůbec není špatné. Můžete být svědky takových koncertů, na které se třeba nemůžete dostat. Nedávno jsme tu měli Imagine Dragons a ten záznam koncertu byl tak skvěle sestříhaný a s vynikajícím zvukem, že mi přišlo vlastně lepší vidět ho v kině, než být na koncertě za spoustu peněz a na kapelu koukat někde ze zadních řad arény.

Jsou v plánu koncerty i letos?

Z nabídky, kterou máme, jsme zatím nikoho pro publikum ve Frýdlantu nevybrali. Ale je tam jiná zajímavá věc, divadlo velkých světových scén. Když všechno klapne, mohli by se lidé u nás přijít do kina podívat na Krále Leara nebo Hamleta v podání anglické divadelní scény Royal Shakespeare Company. A vidět tak řadu anglických nejen divadelních, ale i filmových herců. Byl by to skvělý zážitek. Navíc i pro ty, kteří nerozumí anglicky. Součástí filmů jsou totiž i titulky.

Už na začátku jsme mluvili o tom, že kino je ve skvělé kondici. Je něco, co přeci jen stojí za vylepšení?

Rozhodně to jsou toalety, které bychom měli letos přebudovat. Tak, aby byla nabídka kina kvalitní ve všech ohledech.

Otázka závěrem. Je něco, co byste si pro kino přál? Třeba i něco, co může přijít až za delší dobu?

Byl bych rád, kdyby kino začalo ještě víc žít. Ano, dnes se tu promítá, hraje divadlo, máme tu filmový klub, sál si pronajímají školy i soukromníci. Za to všechno jsem rád. Ale pořád je tady prostor pro další vyžití. V prvním patře kina při vstupu na balkón je nádherná místnost, která je dnes nevyužitá. Úplně vidím, jak je tam například kavárna. Vím, že splnění tohoto snu je závislé na vhodné úpravě toho prostoru a také na tom, jestli se podaří najít provozovatele. Ale bylo by to krásné. A líbilo by se mi také, kdyby žil i zrekonstruovaný klub. Miluju deskové hry, takže bych tam klidně viděl některý den v týdnu klub deskových her, nebo literární klub anebo by se tam mohly scházet třeba maminky s dětmi. Uvidíme, jestli se mi v příštích letech některé z těchto přání splní. 

13.5.2016 11:41:41 | přečteno 1156x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load