ENDEFRRUPLNLSPIT

Frýdlant poosmé podpořil Tibet vyvěšením jeho vlajky

vlajka pro Tibet hlavní

Letos poosmé vyvěsil Frýdlant 10. března na radnici tibetskou vlajku. Připojil se tak k mezinárodní kampani “Vlajka pro Tibet“. Ta připomíná 57. výročí tibetského velkého povstání proti čínské okupaci ve Lhase, při kterém zemřelo nejméně 80 tisíc Tibeťanů. Upozorňuje také na neustále pokračující nenásilný boj Tibeťanů za svá práva a snahu o zachování národní identity. 

Ve Frýdlantu zavlála tibetská vlajka na radnici poprvé v roce 2009. „Od té doby ji vyvěšujeme 10. března, tedy v den povstání Tibeťanů v roce 1959 proti okupaci, pravidelně,“ říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Upozorňuje také na to, že kdo ví o historii Tibetu a jeho konfliktu s Čínskou lidovou republikou více, vnímá možná paralelu s historií naší země - s mnichovskou dohodou v září 1938 a sovětskou okupací Československa v srpnu 1968. „V těchto těžkých dobách jsme zůstali také sami a bez spojenců. Našemu národu se však povedlo osvobodit se jak z nadvlády fašismu, tak i komunismu. Tibeťané to mají v současné geopolitické situaci daleko těžší,“ podotýká starosta.

Vlající vlajku Tibetu proto vnímá jako morální a duchovní podporu národu, který již půl století bojuje za sebeurčení a svobodu. „Byl bych rád, kdyby to podobně vnímali i lidé ve Frýdlantu,“ přeje si.

Vlajka je zároveň i symbolickou podporou dalších národů a států, které také žijí v nesvobodě, nebo je jejich území anektováno.

K mezinárodní kampani “Vlajka pro Tibet“ se letos kromě Frýdlantu připojilo dalších 717 obcí, měst, městských částí, magistrátů a krajů. „U nás tibetskou vlajku vyvěšujeme přímo na radniční balkón, který směřuje na náměstí. Dolů ji pak sundáváme až za několik dní,“ vysvětluje Jan Mráz z majetkosprávního odboru Městského úřadu Frýdlant.

K mezinárodní kampani “Vlajka pro Tibet“ se Česká republika připojuje pravidelně od roku 1996.

Více se můžete o kampani dozvědět na webových stránkách spolku Lungta (www.lungta.cz ), který ji v České republice organizuje.

vlajka pro Tibet 2016

vlajka pro Tibet hlavní

vlajka pro Tibet hlavní

 
vlajka pro Tibet 1

vlajka pro Tibet 1

 
vlajka pro Tibet

vlajka pro Tibet

 
vlajka pro Tibet 2

vlajka pro Tibet 2

 
vlajka pro Tibet 3

vlajka pro Tibet 3

 
 
7.3.2016 11:36:47 | přečteno 779x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load