ENDEFRRUPLNLSPIT

Tajný výlet zavedl aktivní seniory z Frýdlantu do Senátu a na letiště

tajný výlet 18

Neobvyklý zážitek čekal ve čtvrtek 4. června na padesátku aktivních seniorů z Frýdlantu. V rámci dalšího Tajného výletu se totiž podívali do historické části Senátu České republiky a později také do leteckého muzea v Mladé Boleslavi. Obojí si nadmíru pochvalovali.  

Tajný výlet zorganizovalo město Frýdlant pro své seniory už potřetí. „Každý rok se koná jeden. Poprvé jsme byli v Zásadě, loni v pivovaru Svijany a na Sychrově a letos jsme zamířili do Prahy a poté do Mladé Boleslavi,“ vysvětlil starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Matrikářka Ivana Spatzierová, která organizaci výletu zajišťovala, přiblížila program detailně. „Hned ráno jsme si všichni užili prohlídku historické části Senátu. Viděli jsme zrcadlovou síň, audienční síň, mytologickou chodbu i prostor, kde senátoři hlasují. Každý si mohl sám vyzkoušet, jaké to je sedět buď v senátorské lavici nebo stát za řečnickým pultem,“ přiblížila. Senioři toho také s radostí využívali. Během cvičného schvalování si například hned čtyřikrát navýšili důchody. 

tajný výlet 1tajný výlet 2tajný výlet 3tajný výlet 4tajný výlet 5tajný výlet 6

V Senátu na padesátku obyvatel Frýdlantu ale čekalo ještě další překvapení. Symbolicky ve Frýdlantském salónku se s nimi na půl hodiny sešel první místopředseda Senátu MUDr. Přemysl Sobotka. Hovořilo se o chystaném zákazu kouření nebo o problému imigrantů. „S panem senátorem se většina z nás neviděla poprvé, ve Frýdlantu několikrát byl. Já sám jsem s ním mluvil po povodních v roce 2010, kdy přijel podpořit místní,“ poznamenal František Luňáček. Setkání si přesto velmi pochvaloval. „Byl to takový zlatý hřeb návštěvy v Senátu,“ dodal s úsměvem. 

tajný výlet 7tajný výlet 8tajný výlet 9

Prohlídka Senátu nadchla i ostatní seniory. „Ještě jsem tady nikdy nebyla a musím uznat, že je to nádhera. Jen mi teď, když jsme viděla na vlastní oči to hlasovací zařízení, nejde do hlavy, jak se mohou senátoři vymlouvat na to, že si spletli tlačítka ano a ne. Vždyť jsou tak velká,“ poznamenala se smíchem Marie Jirounková. Její přítelkyně Marta Halbichová byla ráda, že mohla vidět Senát naživo. „Každý den sleduji zprávy a tak vidím, co se v Senátu děje. Teď jsem ho viděla na vlastní oči,“ pokyvovala spokojeně hlavou. Výlet do Prahy pro ni byl opravdovým překvapením a radostí. Vždyť v hlavním městě byla teprve podruhé. 

tajný výlet 10tajný výlet 11tajný výlet 12tajný výlet 13tajný výlet 14tajný výlet 15tajný výlet 16

Po prohlídce interiérů Senátu pak přišla na řadu individuální návštěva Valdštejnských zahrad a Prahy. Během necelých tří hodin si tak mnozí prošli Malou Stranu, Karlův most, zavítali do Malostranské besedy a někteří se podívali až na Pražský hrad.

tajný výlet 17tajný výlet  19

Druhou organizovanou částí Tajného výletu byla v odpoledních hodinách návštěva Leteckého muzea Metoděje Vlacha, ve kterém je převážná část letadel stále schopná letu. „Vím, že muzeum je otevřené jen pár měsíců. Jsem proto rád, že jsme se sem podívali. A určitě tu nejsme naposledy, myslím, že se rádi vrátíme s vnoučkem. Letadla totiž máme rádi nejen my, ale i on,“ poznamenal František Luňáček. Sladkou tečku za výletem pak udělaly dorty se šlehačkou a káva. 

tajný výlet 20tajný výlet 22tajný výlet 24tajný výlet 25tajný výlet 26

K pořádání Tajných výletů pro seniory inspiroval starostu Frýdlantu jeden ze švýcarských starostů při návštěvě kantonu Saint Gallen před čtyřmi lety. „Tenkrát se starosta ze setkání omlouval s tím, že spěchá na tajný výlet se seniory. Ten nápad, který se tam rozrostl do velkých rozměrů, se mi zalíbil. Tamní starosta mi vyprávěl, že když s výletem začínali, tak jelo půl autobusu lidí. Dnes už jezdí autobusů pět,“ řekl Dan Ramzer. Také ve Frýdlantu zájem o Tajný výlet rok od roku roste. „Je to takové poděkování našim seniorům za to, že ve městě celý život pracovali a že jsme žili z jejich daní. Protože pro děti i sportovce se toho dělá hodně, ale na seniory se dříve trochu zapomínalo. Teď je to jinak a jsem rád, že je tomu nakloněno i naše zastupitelstvo,“ uzavřel starosta Frýdlantu s tím, že tajný výlet 2015 sice skončil, ale už teď se vymýšlí, kam aktivní seniory zavede ten v roce 2016.

tajný výlet 21

5.6.2015 13:03:39 | přečteno 818x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load