ENDEFRRUPLNLSPIT

Ničivé povodně roku 2010 připomnělo svěcení zvoničky a povodňová mše v Hejnicích

povodňová mše 5

Tisíciletou vodu, která se v roce 2010 přehnala Frýdlantskem, Hrádeckem a Chrastavskem a zanechala za sebou spoušť a oběti na životech, připomněly v pátek 7. srpna 2015 dvě události. Obě byly situovány do Hejnic. Nejprve byla v Hejnicích – Ferdinandově slavnostně vysvěcena nová zvonička, o několik desítek minut později pak začala v Bazilice Navštívení Panny Marie povodňová mše. Byla poděkováním všem, kteří při živelné katastrofě pomáhali.

Přesně pět let po povodních odstartovaly vzpomínkové akce v malém parčíku v Hejnicích – Ferdinandově. Státní podnik Lesy České republiky tam nechal postavit u příležitosti smutného výročí novou zvoničku. „Vznikla jako přístřešek pro zvon, který se našel po povodních v roce 2010 při odstraňování škod v korytě Sloupského potoka. Našel ho během prací bagrita. Dalším zkoumáním jsme přišli na to, že jde o starý hasičský zvon. Takový, který hasiči dříve vozili ještě na povozech,“ vysvětlil už dříve vedoucí Správy toků – oblasti povodí Labe Tomáš Sajdl. Zvoničku v parném odpoledni vysvětil farář Pavel Andrš, který spravuje farnost v Hejnicích, Raspenavě, Mníšku u Liberce a Bílém Potoce.

Po vysvěcení zvoničky následovala povodňová mše v Bazilice Navštívení Panny Marie v Hejnicích. „Byla jakýmsi poděkováním všem, kteří se během povodní před pěti lety aktivně podíleli jak na záchraně osob a majetku, tak později i na likvidaci škod. Tedy hasičům, záchranářům, vojákům, donátorům, dobrovolníkům a spoustě dalším. Jsme ale rádi, že si mši přišla poslechnout i veřejnost. Přeci jenom je na Frýdlantsku, Hrádecku a Chrastavsku jen málo těch, kterých se tenkrát velká voda nějakým způsobem nedotkla,“ řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Povodňovou mši vedla společně trojice farářů dotčeného území. Za Hejnice, Raspenavu, Bílý Potok a Mníšek u Liberce správce tamních farností Pavel Andrš, za Frýdlantsko místní páter Vít Audy a za Hrádecko a Chrastavsko farář Radek Vašinek. „Mši jsme pečlivě připravili, protože jsme si dobře vědomi toho, jak zlomovým okamžikem byly pro mnohé tyto povodně. A nemusí jít jen o poškozené. Nesmazatelně se jistě vryly i do paměti těch, kteří při nich nějakým způsobem pomáhali. Jsme rádi, že jsme jim za to mohli alespoň touto formou poděkovat,“ uzavřel farář Pavel Andrš.

zvonička

zvonička 4

zvonička 4

 
zvonička 3

zvonička 3

 
zvonička 5

zvonička 5

 
zvonička 1

zvonička 1

 
zvonička 2

zvonička 2

 
zvonička hlavní

zvonička hlavní

 
povodňová mše 4

povodňová mše 4

 
povodňová mše 2

povodňová mše 2

 
povodňová mše 1

povodňová mše 1

 
povodňová mše 3

povodňová mše 3

 
povodňová mše 5

povodňová mše 5

 
povodňová mše 6

povodňová mše 6

 
povodňová mše 7

povodňová mše 7

 
povodňová mše 8

povodňová mše 8

 
povodňová mše

povodňová mše

 
povodňová mše 9

povodňová mše 9

 
 
8.8.2015 0:32:08 | přečteno 1013x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load