ENDEFRRUPLNLSPIT

Manželé Moudří oslavili v obřadní síni radnice zlatou svatbu

zlatá svatba Moudří 1

Padesát let společné cesty životem v pevném manželství mají za sebou Jan a Jarmila Moudří z Frýdlantu, kteří v sobotu 25. dubna oslavili v obřadní síni frýdlantské radnice svou zlatou svatbu. Obřad v ní přitom měli poprvé. Když se 24. 4. 1965 brali, stáli před oddávajícím v rodném městě nevěsty, nedalekém Novém Městě pod Smrkem.

Jan se s Jarmilou seznámil vlastně náhodou. „Manželka si mě stopla, když jsem jel kolem ní na motorce,“ směje se Jan Moudrý. Padli si do oka a u jedné schůzky nezůstalo. „Vedle zamilovanosti a lásky náš vztah hned zpočátku umocňoval fakt, že Jarmilka měla okamžitě velmi kladný vztah k mému synovi z prvního manželství,“ popisuje pan Moudrý. Netrvalo tak dlouho a svou vyvolenou požádal na cestě k příbuzným do NDR o ruku a následovala svatba. K jednomu chlapci pak přibyli další dva. Dnes už mají manželé Moudří kromě tří synů i pět vnoučat a čtyři pravnoučata.

A jaký je podle nich recept na šťastné manželství? Svorně se shodnou, že je to vedle lásky i respekt k tomu druhému a velká dávka tolerance. „Nikdy jsme jeden druhého neomezovali. Ani ve veřejné, ani v zájmové činnosti. I když jsme v mnoha ohledech rozdílní, tohle bylo naše pravidlo. Umožnit druhému to, v čem má zálibu,“ říká Jan Moudrý. Jeho žena přiznává, že společný život nebyl vždy jen procházka růžovou zahradou. „To není nikde. Ale vždycky jsme dokázali společně všechno překonat. Ne jako dnes, kdy mladí při prvním náznaku problémů jdou od sebe,“ přemýšlí nahlas. Velký díl na tom, že vedle sebe prožili půl století, mají také jejich povahy. Za celá dlouhá desetiletí neměli doma takzvanou „italskou“ domácnost. „Maximálně tichou, ale to jen na nezbytně krátkou dobu, než se všechno zase srovnalo,“ směje se Jan.

Při zlaté svatbě si znovu vyměnili prstýnky a za přítomnosti části rodiny si znovu řekli ano. „Podobné svatby jsou pro nás vždycky velkou událostí. Od těch tradičních, kdy před námi stanou snoubenci, se liší. Hlavně atmosférou. Lidé po padesáti letech manželství už spoustu věcí vědí a mají za sebou a tak pro ně i obřad znamená něco trochu jiného. Vnímají ho intenzivněji,“ říká matrikářka městského úřadu ve Frýdlantu Ivana Spatzierová.

Během obřadu, který je jinak stejný jako u klasických svateb, pronáší ale oddávající trochu jiný projev. „Vždycky se u těchto dlouholetých manželů zajímáme, jaký je jejich osud. S čím se museli potýkat, co překonávali, jaké byly jejich největší radosti. Tomu také uzpůsobuji svůj projev. Tihle lidé do manželství hodně investovali a tento osobní projev je mým malým poděkováním za to,“ vysvětlil starosta Frýdlantu Dan Ramzer, který zlatou svatbu vedl.

Manželům na závěr on i matrikářka Ivana Spatzierová popřáli hodně štěstí do dalších společných let.

04_25-Zlatá svatba - manželé Moudří

zlatá svatba Moudří 1

zlatá svatba Moudří 1

 
zlatá svatba Moudří detail

zlatá svatba Moudří detail

 
zlatá svatba Moudří 2

zlatá svatba Moudří 2

 
zlatá svatba foto 010

zlatá svatba foto 010

 
zlatá svatba foto 014

zlatá svatba foto 014

 
zlatá svatba foto 016

zlatá svatba foto 016

 
zlatá svatba foto 005

zlatá svatba foto 005

 
zlatá svatba foto 012

zlatá svatba foto 012

 
zlatá svatba foto 006

zlatá svatba foto 006

 
zlatá svatba foto 034

zlatá svatba foto 034

 
zlatá svatba foto 018

zlatá svatba foto 018

 
zlatá svatba foto 029

zlatá svatba foto 029

 
zlatá svatba foto 040

zlatá svatba foto 040

 
zlatá svatba foto 023

zlatá svatba foto 023

 
zlatá svatba foto 037

zlatá svatba foto 037

 
 
25.4.2015 17:52:14 | přečteno 1658x | Roman Műller
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load