ENDEFRRUPLNLSPIT

Legiovlak ukazuje, jak žili legionáři. Okouzlil i starostu Frýdlantu

legiovlak hlavní

Od čtvrtka 28. května je veřejnosti na hlavním nádraží v Liberci přístupný takzvaný legiovlak. Jde o věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Slavnostního otevření vlaku veřejnosti se v Liberci účastnil i starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Město Frýdlant s Československou obcí legionářskou, která za legiovlakem stojí, spolupracuje. V rámci projektu Legie 100 loni společně ke stému výročí založení Československa uspořádali v prostorách radnice úspěšnou výstavu. „Jsem rád, že na mě organizátoři mysleli s pozvánkou na otevření legiovlaku v Liberci,“ přiznal starosta Frýdlantu. „Je víc než zajímavé vidět naživo, v jakých podmínkách kdysi legionáři žili. Pro mě tím spíš, že můj pradědeček byl také legionářem. Můžu si tedy alespoň představit, co musel prožívat,“ doplnil.

legiovlak 2legiovlak 5


Legiovlak začal svou pouť po České republice v květnu v Praze, Liberec je teprve jeho druhou zastávkou. „Legiovlak má velký úkol, pozvednout národní sebevědomí. Aby si dnešní mladá a často trochu otrávená generace uvědomila, že má být na co hrdá. Vlak má nejen jí ukázat, že republika nebyla zadarmo, ale že za ní museli vojáci odhodlaně a srdcem bojovat. A že za to platili krví a životy,“ podotkl během slavnostního zahájení výstavy sekretář Československé obce legionářské František Gábor.

legiovlak 7legiovlak 3


Legiovlak čítá dohromady 11 vagónů, široké veřejnosti je přístupný zdarma každý den až do pátku 12. června. Ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin. Je do něj vytvořen bezbariérový přístup.
V přilehlé nádražní budově je pak k vidění putovní výstava Československé legie v Rusku 1914–1920, replika obrněného automobilu Romfell, výstava o zajateckém táboře v Liberci 1915–1918, výstava o historii psů ve službách ozbrojených sil a podívat se v ní můžete i na promítání dobových záběrů čs. legionářů z Ruska. 

legiovlak 6


28.5.2015 21:05:13 | přečteno 1007x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load