ENDEFRRUPLNLSPIT

Kvůli alejím se ve Frýdlantu sešla pracovní skupina

pracovní jednání aleje 2

Máme vůli společně najít takové řešení, které by umožnilo rekostrukci silnic a zároveň zachování co největšího možného počtu alejí a stromů kolem nich. To je výsledek prvního jednání speciální pracovní skupiny, která se snaží najít kompromis v projektu chystané modernizace pěti komunikací na Frýdlantsku, nazvaný "Od zámku Frýdlant - k zámku Czocha". Mezi členy pracovní komise je také starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Pracovní skupina se v pátek 9. října sešla ve Frýdlantu vůbec poprvé. Jejími členy jsou zástupci dotčených měst a obcí, Libereckého kraje jako investora, projektantů, iniciativy Zachraňme aleje a dotčených institucí.

V jednáních budou v příštích dnech pokračovat přímo v terénu, kdy dojde postupně k seznámení se se stavem silnic a alejí okolo nich na všech pěti komunikacích II. a III. třídy, které jsou v projektu zahrnuty. Následovat bude koncem října další společné jednání všech členů pracovní skupiny.

Na jednání zazněly argumenty obou stran, řešila se náhradní výsadba. Shoda panovala v tom, že by měla v ideálním případě být zeleň vysázena znovu podél silnic. Následovat budou jednání s vlastníky pozemků. Pokud by se to v některém případě nepodařilo, nabídly už některé obce a některá města, včetně Frýdlantu, náhradní pozemky pro výsadbu.

Během zhruba dvou hodin jednání pak byli přítomní mimo jiné upozorněni na fakt, že projekt modernizace zhruba 25 kilometrů silnic nepočítá u čtyř z pěti úseků s rozšiřováním stávající komunikace. Výjimkou je jen silnice z Raspenavy na Krásný Les, která je hodnocena jako strategicky významná. V případě, že nelze na Frýdlantsko projet přes Albrechtice (například kvůli sněhu nebo dopravním nehodám), se totiž jedná o jedinou přístupovou komunikaci na Nové Město pod Smrkem. Její význam se také ukázal během povodní v roce 2010, kdy se pro část Raspenavy stala jedinou přístupovou cestou, kterou mohla do postižené obce proudit pomoc.

Projekt modernizace silnic se týká komunikací III/03511 Frýdlant – Kunratice – státní hranice, III/2918 a III/2915 Dolní Řasnice – Srbská – státní hranice, III/2909 Raspenava – Krásný Les, II/291 Nové Město pod Smrkem – státní hranice a III/2919 Nové Město pod Smrkem – Horní Řasnice. Všechny tyto komunikace by mohly v letech 2016 – 2019 projít rekonstrukcí díky financím z česko–polského přeshraničního programu Cíl 3. Celkové náklady projektu dosahují výše 270 mil. Kč, spoluúčast Libereckého kraje činí 27 mil. Kč.


pracovní skupina aleje

pracovní jednání aleje 1

pracovní jednání aleje 1

 
pracovní jednání aleje 2

pracovní jednání aleje 2

 
pracovní jednání aleje 3

pracovní jednání aleje 3

 
pracovní jednání 4

pracovní jednání 4

 
pracovní jednání 5

pracovní jednání 5

 
pracovní jednání 6

pracovní jednání 6

 
 
9.10.2015 21:05:39 | přečteno 967x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load