ENDEFRRUPLNLSPIT

Hrad a zámek Frýdlant zpřístupní o víkendu mimořádně hradní věž

zamek1

V sobotu i neděli zpřístupní mimořádně státní hrad a zámek Frýdlant turistům hradní věž. Výstup na věž, z jejíhož ochozu je nádherný výhled na Frýdlant i okolí, umožňuje hrad a zámek jen dva víkendy ročně. Po květnovém otevření věže je tak to nadcházející už posledním v letošním roce.

Věž otevřel statní hrad a zámek Frýdlant veřejnosti poprvé před třemi lety. Od té doby si speciální prohlídku nenechaly ujít už tisíce lidí. „Na věž mohou lidé vystoupat v sobotu 18. července a v neděli 19. července vždy od 9.00 hodin,“ říká kastelánka Jana Pavlíková. Na ochoz věže, který nabízí nevšední pohled na Frýdlant, Frýdlantsko i Jizerské hory, zavedou návštěvníky téměř tři stovky schodů. „Zajímavá je ale i samotná cesta nahoru, ne jen výhled. Například staré omítky jsou dochované v původní podobě, tak, jak je vídali původní obyvatelé hradu,“ podotýká kastelánka.

Prohlídky se najednou může zúčastnit maximálně 12 lidí, protože točité schodiště je úzké a cesta je fyzicky náročnější. Místa na ochozu také není příliš. „Je proto dobré se na prohlídku předem objednat na telefonním čísle 482 312 130,“ doplňuje kastelánka.

vyhled z veze1

(Snímek zachycuje výhled z věže na Frýdlant)

Kromě mimořádné prohlídky nabízí hrad a zámek Frýdlant také běžné turistické trasy a od začátku prázdnin i jednu novinku: dětské prohlídky. „Během zhruba 45 minut si v nich malí návštěvníci se svým doprovodem prohlédnou prvních 6 místností hradu. Dozvědí se o historii, způsobu života v té které době a pak na ně čeká překvapení. Dvě pro ně speciálně upravené místnosti, kde si mohou osahat například kopie mečů nebo se posadit do hradního křesla,“ prozrazuje Jana Pavlíková. Připraveny tam jsou pro děti i pastelky s papíry. Tak, aby si mohly vytvořit třeba obrázek s rytířem, hradem a zámkem nebo dvorní dámou. V místnosti je možno také se vyfotit. „Je připravena opravdu s ohledem na malé návštěvníky a vyzdobena povedenými výrobky dětí z místních škol. K vidění je tak například hostina vytvořená z papíru,“ dodává kastelánka. Dětské prohlídky nabízí hrad a zámek ve Frýdlantu zatím zkušebně v období prázdnin. Pokud o ně bude zájem, budou pokračovat až do konce sezóny.

Státní hrad a zámek Frýdlant je o prázdninách otevřen denně mimo pondělí od 9.00 do 16.30, kdy půl pátá odpolední je časem zahájení poslední prohlídky. Podrobné informace o ceně vstupného či historii památky lze najít na internetové stránce www.zamek-frydlant.cz.

Foto: Radek Petrášek

16.7.2015 12:49:56 | přečteno 1063x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load