ENDEFRRUPLNLSPIT

Frýdlant hostil hejtmana kraje Martina Půtu

beseda s občany 1

Po dvou letech hostil Frýdlant znovu hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu. Do města přijel během tradičního Dne s hejtmanem. Společně se starostou města Danem Ramzerem navštívil během dopoledne gymnázium, školní statek s kompostárnou i nemocnici. Poslední dopolední zastávkou hejtmana pak byl nově otevřený zámecký pivovar. Odpolední program pak zavedl hejtmana i starostu Ramzera do zdevastovaného areálu bývalé TIBY, v budoucnu snad průmyslové zóny Frýdlantu, dětského domova a do muzea železnice. Následovala beseda s občany města, zastupiteli a Martin Půta se zúčastnil i zasedání zastupitelstva Frýdlantu.

Do města dorazil hejtman Martin Půta úderem osmé hodiny ranní a přivítán byl starostou města Danem Ramzerem, který mu dělal po celý den průvodce. První zastávkou na cestě bylo frýdlantské gymnázium. „Hovořili jsme o tom, co na gymnáziu funguje na jedničku, což je jednak velká soudržnost studentů a patriotismus, a pak také vzdělávání, za které mluví vysoké procento přijatých na vysoké školy a úspěšnost absolventů. Dalším tématem hovoru byla nutná investice do opravy fasády školy, zateplení a výměny oken,“ vysvětlil hejtman Martin Půta. Tady přislíbil vzhledem k energetické náročnosti budovy prověření možnosti dřívější rekonstrukce.

gymnázium 2, obrázek se otevře v novém okněgymnázium 1, obrázek se otevře v novém okně

Z gymnázia se hejtman v doprovodu starosty vydal na školní statek. „Hejtman nás ujistil, že Liberecký kraj v žádném případě nepřemýšlí o rozprodání školního statku a pozemků, naopak si velmi cení zemědělského vzdělávání,“ podotkl starosta Ramzer. Hejtman pak doplnil, že v současné době je zemědělské vzdělávání tady vlastně jediným v Libereckém kraji. „A v tom je Frýdlant do jisté míry výjimečný," upozornil.

statek 1, obrázek se otevře v novém okně

Další zastávkou hejtmanského dne byla nemocnice, která je v současné době v soukromých rukou společnosti Euroclinicum Group. Kromě prohlídky nemocnice byla součástí návštěvy i debata se zaměstnanci. „Potvrdilo se to, že je potřeba najít na území kraje obecnou dohodu. Ta musí definovat, které nemocnice budou vykonávat kterou akutní a kterou elektivní péči, protože stále panují některé obavy. Potěšilo mě, že vlastník je ochoten do nemocnice investovat a že také Frýdlant chápe svou úlohu a je připraven s investicemi pomáhat,“ řekl hejtman. Právě město by se totiž mohlo při shodě zastupitelstva podílet například na koupi pro lékaře velmi potřebného počítačového tomografu, který zatím ve Frýdlantu chybí.

nemocnice 2, obrázek se otevře v novém okně nemocnice 7, obrázek se otevře v novém okněnemocnice 10, obrázek se otevře v novém okně

Hejtman se pak se starostou krátce zastavil v Jizerské ulici v lokalitě Hág, kde v současné době probíhá v součinnosti kraje, města a Frýdlantské vodárenské společnosti stavba kanalizace a zároveň rekonstrukce silnice.

kanalizace, obrázek se otevře v novém okně

V loni znovuotevřeném pivovaru Frýdlantu pak čekala na hejtmana prohlídka. „Byl jsem tu dnes vůbec poprvé a jsem mile překvapen tím, jak je obnova s památkáři citlivě řešena,“ podotkl hejtman. Po prohlídce následoval oběd s desítkou starostů z obcí Frýdlantska. Během oběda se řešilo školství i palčivý stav silnic.

pivovar 2, obrázek se otevře v novém okně pivovar 3, obrázek se otevře v novém okně pivovar starostové, obrázek se otevře v novém okně

Odpolední program zavedl hejtmana do možné budoucí průmyslové zóny. Tady se prohlídky areálu Slezanu účastnil i náměstek hejtmana pro resort životního prostředí a zemědělství Josef Jadrný. „Zjistili jsme, jak vysoká finanční částka by byla potřeba k likvidaci ekologické zátěže, kterou areál představuje. Na kraji teď budeme hledat řešení, kde na ni získat finance,“ řekl.

Slezan, obrázek se otevře v novém okně

Z průmyslové zóny návštěva města vyrazila do muzea železnice, které provozuje spolek Frýdlantské okresní dráhy. „Tady jsme představili projekt obnovy části úzkokolejné trati Heřmaničky. A také jsme poukázali na kámen úrazu, který ho už jedenáct let brzdí. Jde o převod majetku ze státu na spolek nebo město, který se stále nedaří,“ vysvětlil starosta Dan Ramzer. Hejtman v této věci přislíbil osobní angažování. „Myslím si, že je třeba podobné krásné věci zachraňovat, dokud to ještě lze. I když je vždycky lehčí něco bořit, než obnovovat,“ povzdychl si.

muzeum železnice 2, obrázek se otevře v novém okně

Poslední zastávkou před besedami byla návštěva v dětském domově. Tady jedná město s krajem intenzivně na směně pozemků, která by umožnila vytvořit startovací byty pro děti, které budou z domova odcházet.

dětský domov, obrázek se otevře v novém okně

Odpolední program pak přinesl ještě besedu s občany, během které se řešily komunikace poškozené povodní, nemocnice a také větrné elektrárny v regionu. Následovala beseda se zastupiteli a jednání zastupitelstva.

beseda s občany 1, obrázek se otevře v novém okně beseda s občany 2, obrázek se otevře v novém okně


Martina Petrášková

Foto : MP a JM

29.4.2015 18:03:54 | přečteno 1029x | Roman Műller
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load