ENDEFRRUPLNLSPIT

Proč a jak se naučit včelařit?

2014-05-19_Včelařské:kurzy, autor: Lenka Prokešová

Včela medonosná je třetím nejužitečnějším tvorem, který člověk v Evropě chová. Včelař tak prokazuje neocenitelnou službu přírodě a všem lidem.

Jak začít včelařit? Nadšení a elán jsou potřeba, ale hlavní je dostatek validních informací a praxe. Na kurzech Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu lze získat nejen spousty teoretických znalostí, ale díky školnímu včelínu a ochotě včelařů, kteří zde vyučují, i možnost vyzkoušet si nabyté vědomosti prakticky. Kurzy Chovatel včel a Zpracovatel včelích produktů, které škola od října minulého roku pořádá, vedou učitelé včelařství s mnohaletou praxí a zkušenostmi. Kurzy jsou pořádány v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, projektu Podpora dalšího vzdělávání na Frýdlantsku. Účastní se jich nejen úplní začátečníci, ale i zkušenější včelaři. O tom, že kurzy mají co nabídnout i jim, svědčí jejich hojná účast a kladné ohlasy. Péče o včelstvo v průběhu celého včelařského roku, získávání a další zpracování včelích produktů, rozmnožování včelstev, to je jen několik z témat, kterým se kurzy věnují. „Nesmím opomenout téma tolik diskutované v dnešní době - léčení včelstev, včetně praktických ukázek. Vyzkoušeli jsme si například výrobu mateřích misek z vosku, přípravu rámků a zatavení mezistěn. Čeká nás praktická ukázka chovu matek, tvorba oddělků a vytáčení medu. Probrali jsme samozřejmě i právní a ekonomickou stránku včelařství,“ vypočítává vděčná účastnice kurzu. V rámci výuky proběhlo několik návštěv včelnic nejen u nás, ale i u našich polských sousedů. Po úspěšném závěrečném ověření nabytých znalostí lze navíc získat profesní kvalifikace v oboru Chovatel včel a Zpracovatel včelích produktů.

Pro optimální opylení hmyzosnubných rostlin jsou v naší republice potřeba řádově stovky tisíc včelstev. Za posledních dvacet let přitom u nás došlo zhruba k jejich třetinovému poklesu. Díky proto patří všem, kteří tyto a podobné kurzy organizují a finančně podporují. Smysl určitě mají. Vždyť v mnohém případě již několik nových úlů čeká na své první obyvatele.  


Foto: lp
Frýdlant 06/05/2014
Lenka Prokešová, účastnice kurzu

19.5.2014 18:29:26 | přečteno 886x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load