ENDEFRRUPLNLSPIT

Piknikovali, aby podpořili fairtradové a lokální pěstitele

Fairtradová káva nebo čaj, koláč z domácích vajec a fairtradového cukru, mléko od lokálních farmářů. Takové dobroty posnídala zhruba dvacítka lidí, kteří se v sobotu sešli na společném pikniku u Špitálku ve Frýdlantě. Dali tak najevo, že podporují produkty, za něž pěstitelé dostali spravedlivě zaplaceno a při jejichž výrobě byl brán ohled na životní prostředí a nebyla zneužita dětská práce. Piknik s názvem Férová snídaně ve vašem městě proběhl ve Frýdlantě už potřetí. Snídalo se po celé republice, a to na více než stovce míst. Stalo se tak na Světový den pro fair trade.

„Atmosféra byla velmi přátelská a příjemná. Nakonec jsme snídali až do oběda, ochutnávali jsme slané i sladké dobroty, děti se bavily omalovánkami,“ uvedla k sobotní akci ve Frýdlantě Jitka Doubnerová,  organizátorka místní Férové snídaně. „Bylo příjemné využít zázemí Špitálku, jedné z expozic Městského muzea Frýdlant. Nemuseli jsme se bát ani horšího počasí – nakonec ale bylo jen trochu větrno. Těšíme se, že napřesrok se sejdem znovu a třeba nás přibude. Je dobře, že i v menším městě a v celkem chudém kraji se lidé zajímají o to, co jedí, a podporují tak férový obchod i místní výrobce potravin.“

Do akce se zapojuje stále více lidí, to svědčí o rostoucím zájmu spotřebitelů o spravedlivě obchodované produkty a o to, kdo a za jakých podmínek pro ně například kávu nebo kakao pěstuje,"  sdělil koordinátor Férové snídaně Stanislav Komínek z neziskové organizace NaZemi, která akci zastřešuje. „Letos se na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů piknikovalo na více než 100 místech republiky, počet míst se tak za poslední dva roky zdvojnásobil," doplnil Komínek.

Zájem o fair trade lze vyčíst i ze stále rostoucího prodeje těchto výrobků. Čeští spotřebitelé nakoupili vloni výrobky s certifikací Fairtrade v hodnotě 174 milionů korun. Maloobchodní obrat se oproti roku 2012 zvýšil o celých 80 %. Výrobky se známkou Fairtrade jsou pro spotřebitele stále dostupnější. To je rozhodující faktor, který vloni ovlivnil rekordní nárůst spotřeby. Fairtradové produkty jsou dnes k dostání ve většině maloobchodních a kavárenských řetězců,“ upřesnila Hana Chorváthová z organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která pravidelně tato data zvěřejňuje. Nejoblíbenějším fairtradovým produktem u nás zůstává káva.

Při porovnání výsledků průzkumu spotřebitelského chování (1), který opakovaně v letech 2010 a 2013 provedla organizace NaZemi, vyplývá, že znalost loga Fairtrade mezi českou populací vzrostla za toto období o 45 %. Zatímco v roce 2010 toto logo znalo 15,9 % dotázaných, v roce 2013 to již bylo 23 %.

Další informace o Férové snídani ve vašem městě naleznete na www.ferovasnidane.cz.

Kontakt:

Jitka Doubnerová, organizátorka Férové snídaně ve Frýdlantě, e-mail masif@seznam.cz, telefon 702 062 657

Poznámky:

(1) Průzkum NaZemi a agentury Ipsos, 2010: http://www.fairtrade.cz/5-fair-trade/196

  Průzkum NaZemi a agentury Ipsos, 2013:

http://www.nazemi.cz/ke-stazeni/prehled-kategorii.html?download=86

Co je fair trade?

Fair trade je způsob obchodu, který dává drobným pěstitelům, řemeslníkům i zaměstnancům ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pokud si český spotřebitel koupí fairtradový výrobek, dává tak přednost výrobkům, za nimiž nestojí zneužívání dětské práce, nelidské pracovní podmínky, či devastace životního prostředí. www.fairtrade.cz

Frýdlant 10/05/2014
Foto a text: jd

12.5.2014 18:47:39 | přečteno 606x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load