ENDEFRRUPLNLSPIT

Konference jako třešnička na dortu

099
Studenti Gymnázia Frýdlant 9. března 2012 na své vědecké konferenci v sále frýdlantské restaurace Beseda spočítali sílu facky a zjistili, zda teplejší člověk či pes. Akce se konala jako vrchol projektu "Jdeme na to od lesa!".

Jaký vliv na Vaši kondičku má pravidelné dobíhání do hodiny po zvonění při převýšení čtrnáct metrů, jak náhodou změřit poloměr Země a jak zjistit, zda má větší sílu úder protivníka dlaní či čelem. I tak zněla témata studentů frýdlantského gymnázia na dnešní vědecké konferenci, která byla vrcholem projektu „Jdeme na to od lesa!“ spolufinancovaného Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

„V průběhu uplynulých dvou let se studenti vyššího gymnázia učili pracovat s různými měřícími senzory pro biologii, fyziku, chemii či zeměpis. Zapojili se do terénních výjezdů, exkurzí i laboratorních prací. Na konferenci jsme se rozhodli dát prostor jejich kreativitě a nechali jsme je, ať senzory využijí k vědeckým bádáním dle své fantazie. Jejich nápady daleko předčily naše nejdivočejší představy“ říká o projektu ředitelka školy, Alena Hlávková.

Studenti se opravdu vyřádili: zkoumali pH různých alkoholických i nealkoholických nápojů a vliv popíjení na pálení žáhy, srovnávali teplotu různých částí těla u člověka, psa a činčily, či podávali důkaz obsahu vitamínů v různých potravinách. Nakonec také porovnali kvalitu vody v různých částech republiky díky datům, která nashromáždili při vícedenních terénních výjezdech. Studenti pojali styl konference „vážně“: formálně se oblékli, zvolili si své budoucí vědecké tituly a důsledně se jimi po celou dobu trvání akce oslovovali. 

„Konference mě opravdu zaujala a pobavila. Asi nejvíc se mi líbil pokus zjištění fyzické kondice studentů. Sama jsem byla pokusným králíkem na tomto testu, když jsem musela vybíhat poschodí u nás na gymplu tak, jak ho běhám každé ráno. Nemohli jsme být ani nijak zvýhodněni. Ti, co chodí do školy s taškou na zádech, běhali s taškou, většina holek však běhala s kabelkou, tak to bylo někdy docela vtipný.“ Sdělila svou zkušenost studentka septimy Anna Žamberová.

Více o projektu: ikona souboruzde

Foto: archiv
Frýdlant, 9. března 2012
gf

25.3.2012 18:34:36 | přečteno 1083x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load