ENDEFRRUPLNLSPIT

V psím útulku je zase plno

09 14 Azyl pes

Dva kilometry od Frýdlantu - v Krásném Lese je již řadu let soukromý útulek pro zatoulané pejsky Azyl pes.
V současné době je kapacita útulku 28 psů, ale dočasný domov zde nyní má 32 hafanů. Je to důsledek velkých prázdnin a to je nárůst opravdu velký. Lidé neuváženě - třeba za vysvědčení pořídí dítěti pejska a po prázdninách se už o něj nemá kdo starat, tak pes skončí na ulici. I proto se v útulku rozhodli pro rekonstrukci a zároveň rozšíření kotců. Kapacita začíná být nedostatečná a je žádoucí, aby každý pes měl svůj kotec.

Na zimu se ještě musí udělat šest boudiček pro malé pejsky a pět pro velké. „Proto bychom byli rádi za materiál nebo za pomoc při výrobě,“ prosí majitelka útulku Kateřina Vojáčková.

V útulku je každodenní samozřejmostí čištění kotců, krmení a venčení. Každý, kdo má doma pejska, ví nejlépe, jaká je to starost! A teď si to znásobme třeba 30krát a vyjde nám čas, který den co den v útulku věnují psům. Nemluvě o obstarání krmení, odvozu odpadu od psů a cest s každým pejskem na veterinární vyšetření. Stále se opakující opravy kotců, boudiček, plotu … jsou také velkou zátěží.
Jak můžeme pomoci? „Bude to právě váš krok, který pomůže zvířeti v nouzi. Zvířátko se nemůže osudu bránit, a je právě na nás lidech, abychom napravili, to co jiní způsobili.  Ať už se rozhodnete přivést krmení, pamlsky, pelíšky - nejlépe plastové, můžete finančně přispět nebo po domluvě poskytnout materiál na opravu kotců, bude to prima. Krmením, nikdy nic nezkazíte a je potřeba každý den. Uvítáme především konzervy pro psy i kočky. Granule potřebujeme kvalitnější. Pejskové jsou totiž často z ulice zanedbaní, podvyživení, a proto je potřeba jim dopřát co nejkvalitnější stravu. Jako pamlsky doporučujeme uzené pacičky, tyčky, kostičky, kapsičky, piškoty atd.,“ vypočítává způsoby pomoci starostlivá majitelka útulku.

A co dělat v případě nálezu psa? „Kontaktujte městský nebo obecní úřad, mimo pracovní dobu policii městskou nebo státní. Vyjíždíme pouze na zavolání těchto orgánů!! Pejska zatím zabezpečte (pokud není agresivní), aby neutekl. Těžko bychom jej pak hledali! Prosíme, nevolejte v případech, kdy pes jen proběhne. Může být někoho, komu zrovna utekl, a opravdu není v našich silách jezdit po městě a psa hledat,“ vysvětluje paní Vojáčková.

A na konec věta k zamyšlení: „Pes je přítel člověka, ale je člověk přítelem psa?“

Kontakt na útulek Azyl pes, Krásný Les, Kateřina Vojáčková, tel. 606 345 536, http://www.azylpes.cz/

Foto: útulek
Frýdlant 14/09/2011

14.9.2011 19:02:58 | přečteno 3305x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load