ENDEFRRUPLNLSPIT

UŽ JSME ZASE DOMA

V neděli 6. června 2010 se z Uherského Hradiště do svých domovů vraceli všichni účastníci ústředního kola soutěžní přehlídky literárně dramatického oboru základních uměleckých škol.

Soutěž byla tentokrát vyhlášena ve slovesném projevu - ústřední kolo neslo název Nedopsa(tel)né chvění, a v sólovém přednesovém a dramatickém projevu, v ústředním kole Chvění slov. Vracejícími se z Uherského Hradiště byli žáci (a jejich učitelé), kteří prošli úspěšně všemi postupovými koly až do soutěžní přehlídky vrcholné, která se konala 3. - 6. června 2010. Z Uherského Hradiště se vraceli i žáci literárně dramatického oboru Základní umělecké školy Frýdlant.

Nedopsa(tel)né chvění

Ústřední porota vybrala ze 160 autorských prací a sborníků v poesii i próze, které se sešly ze čtrnácti krajů, 30 vítězných prací bez ohledu na kategorie a žánry. Ze sedmi frýdlantských žáků „dramaťáků“ postoupivších z krajského kola, byly ústřední porotou jako vítězné ceněny i práce Barbory Činčurové - próza Čert Bublián a anděl Mariál“ z kolektivního sborníku „Mikulášské příběhy“, Charloty Dědkové - sborník„Něco jako sen“, zejména báseň „Polednice“, a Michala Dunajčíka - sborník„Mimochodem… špatnej den“, zejména báseň „Občas“.

Program soutěže v Uherském Hradišti zahájil 3. června Večer pro Pegasy věnovaný čtení vítězných prací v podání jejich autorů i jiných interpretů, za přispění žáků LDO ZUŠ Frýdlant, Charloty Dědkové, Michala Dunajčíka a Jakuba Lišky, kteří se kromě svých či „frýdlantských“ textů ujali i čtení dalších vítězných literárních prací, včetně improvizovaného scénického čtení ukázky textu dramatického v podání Michala Dunajčíka a Jakuba Lišky, jež se setkalo s velmi příznivým ohlasem publika. Vystoupení písničkáře Oldřicha Janoty s některými zhudebněnými literárními pracemi a předávání cen a diplomů podtrhlo slavnostní a současně přátelskou a neformální atmosféru večera.

Chvění slov

Ústřední soutěžní přehlídka pokračovala následující dva dny interpretační částí. V sólovém projevu přednesovém se jí zúčastnilo 105 žáků, včetně žáka frýdlantské „zušky“, Jakuba Lišky, a 36 žáků v dramatickém projevu (monology a dialogy). Tento náročný program zakončil slavnostní večer ozdobený vyhlašováním výsledků a oceňováním interpretů (zlatými

a stříbrnými Pegasy i malými Pegásky a čestnými uznáními) v jednotlivých kategoriích a disciplínách. S Jakubem Liškou se vrátil do Frýdlantu nový spolucestující a člen výpravy - Zlatý Pegas za interpretaci prózy Michala Michailoviče Zoščenka „Silný prostředek“.

Tento úspěch frýdlantských žáků potěšil nepochybně nejen je samé, ale jejich vyučující, vedení školy, rodiče či kamarády. A přispěl i k dobrému jménu města Frýdlant. Je to o to cennější, že město patří počtem obyvatel mezi města malá. Odpovídá tomu i velikost zdejší základní umělecké školy; literárně dramatický obor má pouze 20 žáků. Statistiku úspěšnosti žáků „dramaťáků“ frýdlantské ZUŠ v letošní soutěži (v krajském i ústředním kole) si může lehce udělat každý sám…

Všichni ocenění jsou dlouholetými žáky literárně-dramatického oboru Základní umělecké školy ve Frýdlantě. Jejich ikona souboruúspěch a ocenění je i výsledkem jejich vytrvalého zájmu a soustavné práce: Přes překážky ke hvězdám.

Frýdlant 14/06/10
Eliška Vobrubová, učitelka LŠU

14.6.2010 10:13:15 | přečteno 1805x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load