ENDEFRRUPLNLSPIT

Střípky z frýdlantského novoročního kulturního života

Ještěd ve Frýdlantě

Ačkoli frýdlantská radnice utrpěla při silvestrovském veselí na náměstí citelné šrámy, měli jsme druhý lednový podvečer možnost přivítat v její obřadní síni liberecký pěvecký sbor Ještěd.

Rozbité okno, obrázek se otevře v novém okně

A tak zatímco se prvního ledna časně ráno kterýsi primitiv bavil tím, že se, zřejmě posilněn řádnou dávkou alkoholu, zcela bez ohledu na monitoraci náměstí kamerovým systémem a ignorujíc blízkou služebnu Policie ČR, strefoval prázdnou láhví do historických oken vstupních dveří tak dlouho, až se mu povedlo atypickou skleněnou výplň rozbít, následující podvečer zaplnili obřadní síň radnice kulturychtiví občané, aby vyslechli směs koled a Vánoční mši Jaroslava Krčka v podání libereckého sboru Ještěd vedeného tentokrát Zuzanou Kubelkovou, za klavírního doprovodu mladičké Ireny Špinlerové.

Mužské hlasy, obrázek se otevře v novém okněJeštěd Liberec, obrázek se otevře v novém okně

Pánská část sboru, obrázek se otevře v novém okněSe zvonkem, obrázek se otevře v novém okně

Sbromistryně Z  Kubelková, obrázek se otevře v novém okněSmíšený sbor, obrázek se otevře v novém okně

Nejstarší liberecký sbor byl založen již v roce 1907 a má za sebou velmi pestrou a bohatou uměleckou historii. Největších úspěchů dosáhl sbor pod vedením Josefa Pazderky v letech 1948 až 1979. Nezapomenutelný Petr Pálka stál v čele sboru v letech 1999 až 2006 a přivedl do jeho řad novou generaci mladých zpěváků. Od ledna 2007 je Ještěd veden dvěma mladými sbormistry, Čeňkem Svobodou a Zuzanou Kubelkovou. Oba jsme měli možnost poznat při minulých vystoupeních sboru ve Frýdlantě. Jejich zaujetí pro věc je strhující a viditelně jím dovedou nakazit další členy, kteří zpívají s neskrývaným nadšením a obětavě věnují činnosti sboru svůj volný čas. Všestrannost repertoáru a široký záběr pojímající období renesance a baroka až po současnost je zárukou, že Ještěd nalézá vděčné posluchače ve všech věkových kategoriích obecenstva. Jsme rádi, že všechna dosavadní frýdlantská vystoupení Ještědu jsou jeho členy velmi kladně hodnocena především díky příjemnému prostředí a hojné návštěvnosti. A tak věřme, že se Frýdlant nadále bude řadit mezi místa, kde bude pěvecký sbor Ještěd s radostí vystupovat.

Foto. mf
Frýdlant 02/01/10
MUDr. Miloslav Ferles, místostarosta města Frýdlant

13.1.2010 19:17:16 | přečteno 1715x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load