Nadace Renáty a Petra Kellnerových, The KELLNER FAMILY Foundation věnovala obcím Frýdlant, Chrastava, Raspenava a Hejnice na odstranění následků povodní 9 miliónů korun. Nejbohatší muž Česka rychle zareagoval na ničivé povodňové běsnění a připomněl, že je původem z Liberecka a že jeho kraj je mu stále blízký.
Frýdlant a Hejnice získaný dar využijí k doplnění hasičské techniky, Raspenava a Chrastava zase investují do komunikací k lidským příbytkům.
Je jisté, že peníze by se daly využít i v dalších sektorech, ale aby se lidé opět mohli vidět, děti chodit do škol a lidé do práce a cesta do obcí a přes ně netrvala kvůli objížďkám neúnosně dlouho, je jisté, že finance do cest a komunikací jsou smysluplné.
Stejně tak jsou zdůvodnitelné finance do vybavení hasičských sborů - bez hasičů by totiž tato povodeň přinesla vyšší počet obětí na životech i škod na privátním a obecním majetku. Pozitivní na této zprávě je především to, že peníze avizované Nadací Renáty a Petra Kellnerových již mají všechny 4 obce na svých účtech, smlouvy mezi dárcem a obdarovaným jsou podepsané a finance již mohou být využity ke svému účelu. „Kdo rychle dává, dvakrát dává a tady se to osvědčilo stoprocentně,“ říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Konkrétní částka 9 miliónů korun byla rozdělena dárcem následovně - obce Frýdlant a Chrastava po 3 miliónech, Raspenava získala 2 milióny a Hejnice milión korun.
Objem vynaložených finančních prostředků na nejnutnější záchranářské a likvidační práce ještě není přesně znám, ale vysoko přesáhne v těchto čtyřech obcích stovku miliónů. „Pokud by se ale do práce nezapojili dobrovolníci, všichni bychom ze svých rozpočtů museli vynakládat nesrovnatelně více peněz. Nehledě na skutečnost, že osudy lidí by se vyvíjely úplně jiným směrem,“ poznamenává frýdlantský starosta Dan Ramzer.
S jeho slovy souhlasí i další starostové, jejichž obce ničivá povodeň zasáhla. „Dobrovolníkům, vojákům humanitárním organizacím a především dobrovolným hasičům patří můj velký dík. Nebýt jejich práce, škody mohly být ještě větší, nehledě na nezastupitelnou pomoc po opadnutí velké vody,“ doplňuje Michael Canov, starosta Chrastavy.
Práce všech, kteří přiložili ruku k dílu, si váží také v jedné z nejdelších obcí České republiky, v Raspenavě: „Lidé v menších obcích jsou zvyklí si pomáhat mezi sebou. Tato povodeň ale úplně změnila přirozený běh věcí. Bahno a voda totiž byly všude. Nebýt pomoci druhých, naši obyvatelé by dodnes měly plné domy věcí, které do nich voda přinesla,“ říká Pavel Lžíčař, starosta Raspenavy a dodává: „Našla se opravdu spousta firem, které přispěchaly s pomocí. Jako první s těžkou technikou zasahoval liberecký SYNER s Ještědskou stavební společností, brzo se přidali stavebníci dalších společnost a firem.“
Starosta Hejnic, jednoho z nejvýznamnějších poutních míst u nás, Jiří Horák říká: „Když jsme řešili zásadní problém, jak se postaráme o vlastní obyvatele, našli se lidé, kteří podali pomocnou ruku. Za to je třeba jim poděkovat,“ uzavřel čtvrtý z čelních představitelů obcí v Libereckém kraji, jejichž území poznala, jak dokáže být vodní masa ničivá a krutá.
Všechny uvedené obce se samozřejmě setkaly také s tím, že lidé z celé České republiky k nim posílali a ještě i posílají nejrůznější materiální pomoc.
Pro účely odstraňování následků povodní byla zřízena také sbírková konta, jejichž čísla jsou zveřejněna zejména na webových stránkách obcí. Celkově se na účtech Frýdlantu (4 499 850 Kč), Hejnic (2 488 908 Kč), Raspenavy (4 400 542 Kč) a Chrastavy (7 742 180 Kč) už tak k dnešnímu dni objevilo celkem 19 131 480 Kč od drobných dárců, firem a nadací! A peníze stále přicházejí, a to dokonce i ze zahraničí.
Mnozí přispívají také na konto Dobrovolného svazku obcí Mikroregion Frýdlantsko, kterému předsedá starosta povodní nejpostiženější obce Heřmanice Vladimír Stříbrný, se sečetlo už 905 171 Kč.
„Na jednotlivé obce se obracejí firmy, úřady a další instituce, jejichž zaměstnanci mezi sebou vybrali nemalé finanční prostředky a posílají je na konkrétní pomoc lidem. Zmínit musím také samotné podnikatele a nadace, které nám přispívají na konkrétní projekty,“ uvedl na středeční tiskové konferenci za všechny přítomné starosty Dan Ramzer a jmenoval Nadaci SYNER, která od prvních dnů povodní po dohodě se starosty jednotlivých obcí navštěvovala rodiny a přispívala jim na místě financemi. „Vím, že Nadace SYNER byla nejen v těch obcích, které zde zastupujeme, ale také ve Višňové, v Arnolticích, v Dětřichově, v Chotyni a v Bílém Kostele, v Hrádku nad Nisou a v dalších a podle posledních informací rozdala jednotlivcům kolem 700 tisíc korun a v návštěvách rodin pokračuje i nadále. Dík patří humanitární organizaci Hand For Help, dobrovolníkům z nadace ADRA a organizaci Člověk v tísni,“ vyjmenovává frýdlantský starosta Dan Ramzer.
Na tiskové konferenci „POVODEŇ A PENÍZE“ (Frýdlant, středa 25. srpna 2010 od 13 hodin, hasičská zbrojnice v Okružní ulici) byli přítomni: Ing. Dan Ramzer, starosta Frýdlantu, Ing. Michael Canov, starosta Chrastavy, Jiří Horák, starosta Hejnic, Pavel Lžíčař, starosta Raspenavy a téměř všechna zásadní regionální i celorepublilková média.
Foto: Marek Rosčuk
Frýdlant 24/08/10
Mgr. Alena Švejdová, vedoucí odboru kanceláře úřadu a tisková mluvčí MěÚ Frýdlant,
tel. 482 464 066, 728 406 154, alena.svejdova@mu-frydlant.cz, www.mesto-frydlant.cz
Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01 FRÝDLANT
tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd