ENDEFRRUPLNLSPIT

Frýdlantu a Frýdlantsku hrozí ztráta osmiletého gymnázia

099

Liberecký kraj má v úmyslu zrušit ve Frýdlantě gymnázium! Postupně chce zrušit osmileté gymnázium a studenty, kteří dokončí povinnou školní docházku, přestěhovat jinam. Čtyřleté gymnázium se podle představ kraje má stát jednou ze součástí Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant. Frýdlantský starosta Dan Ramzer je rozhodnut o samostatnou existenci osmiletého gymnázia ve Frýdlantě bojovat ze všech sil a všemi dostupnými prostředky.

V úterý 23. listopadu 2010 byl vybraným starostům Libereckého kraje představen záměr optimalizace kapacit středních škol zřizovaných Libereckým krajem. Součástí tohoto opatření je UKONČENÍ ČINNOSTI FRÝDLANTSKÉHO GYMNÁZIA.

Návrh, který představil krajský náměstek pro školství Radek Cikl, počítá s tím, že k 1. září 2012 dojde k ukončení a následnému postupnému utlumení osmiletého gymnázia. Čtyřleté gymnázium, včetně dobíhajících studentů a personálu, převezme Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant a od 1. září 2012 bude pokračovat pouze jako integrované čtyřleté gymnázium. Budovu stávajícího gymnázia Liberecký kraj nechce nadále využívat, studenti se tedy přestěhují jinam.

„Udělám maximum proto, abych tomuto nesmyslu zabránil! Na závažnost a nebezpečí rozhodnutí o zrušení gymnázia ve Frýdlantě jsem 14. června 2010 pana náměstka Cikla upozornil. Zřejmě marně. K nynějšímu návrhu jsme dostali prostor do února 2011 předložit řešení, která mohou rozhodnutí Libereckého kraje zvrátit. Sedět se založenýma rukama tedy určitě nebudeme. Chceme rovnou příležitost proto, abychom si mohli svoji věc obhájit,“ řekl frýdlantský starosta Dan Ramzer. „Jedná se tu skutečně o faktickou likvidaci možnosti vzdělávání talentovaných dětí žijících na Frýdlantsku a jejich zamezení přístupu ke vzdělávání. Mnozí žijí v odlehlých částech našeho regionu mimo optimální dosah veřejné dopravy do Liberce,“ dodává rozhořčeně starosta.

Optimalizace středních škol proběhla na Frýdlantsku již ve dvou vlnách v roce 2003 a 2007. Vedení města bylo opakovaně představiteli Libereckého kraje přesvědčováno, že se tato opatření nebudou dotýkat frýdlantského gymnázia.

„V době, kdy Liberecký kraj veden představiteli ČSSD deklaruje, že Frýdlantsko je hospodářsky slabou oblastí, je prezentovaný záměr likvidace frýdlantského gymnázia tvrdým políčkem všem jeho obyvatelům,“ připomíná starosta.

Vedení i zastupitelé města Frýdlant učiní veškeré kroky, aby rozhodnutí Libereckého kraje bylo zrušeno. Starosta města se ihned obrátil s žádostí o podporu v této věci na představitele Ministerstva školství ČR, předsedu svazku obcí Frýdlantsko a starostu obce Heřmanice Vladimíra Stříbrného, na představitele Sdružení obcí Libereckého kraje, zastupitelský klub ODS Libereckého kraje i zástupce významných zaměstnavatelů regionu.

ikona souboruK situaci se vyjádřila Rada školy.

Foto: GF
Frýdlant 24/11/10

24.11.2010 16:49:41 - aktualizováno 2.12.2010 15:46:33 | přečteno 2922x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load