ENDEFRRUPLNLSPIT

Frýdlant pilně odstraňuje následky bleskové povodně

Blesková povodeň, která 7. srpna 2010 zasáhla mnoho obcí Frýdlantského výběžku, napáchala ve Frýdlantě škody, které výši svého finančního vyčíslení 285 mil. Kč jsou největší v Libereckém kraji. Bylo vytopeno na 300 objektů, stržen most a tři lávky, byly poničeny komunikace i inženýrské sítě. Město nezoufá, ale velmi pilně a systematicky na odstraňování škod pracuje.

V televizi často používaný záznam konce lávky přes řeku Smědou, která spojovala městský park s cestou ke kinu či na vlakové nádraží, spadl do propadliště dějin. Nová lávka se však už rýsuje. „Na stavbu hezčí, lepší a odolnější lávky pro pěší město použije peníze, které se shromáždily jako dary od drobných dárců i velkých firem a organizací. Budeme potřebovat bezmála 5,5 miliónu korun. Je možné, že lávku pojmenujeme. Mohla by se jmenovat třeba Lávka solidarity nebo Lávka přátelství,“ říká starosta města Dan Ramzer. Plán je mít novou lávku do konce roku 2010.

Město má několik vyplavených objektů, které souvisely s kulturním děním ve Frýdlantě. Například kino bude vyřazeno z provozu minimálně ještě půl roku, sál restaurace Beseda se také ještě nedá používat, knihovna se bude stěhovat do nových prostor, jestli se otevře výstavní síň na začátku roku, tak to bude úspěch, ... Na všem se pilně pracuje.

Nejdůležitější věci jsou ale už hotovy. Město je uklizeno od naplaveného bahna a trosek, komunikace až na výjimky jsou průjezdné, omítky zasažených budov jsou okopány a vysouší se, občané mají kde bydlet, voda z kohoutků teče, …

„I když se to zatím může zdát být daleko, ale zima tu bude cobydup. Musíme se na ni pečlivě připravit, aby mráz a sníh neudělal na našem majetku další škody a aby zimní období se svými svátky bylo pro nás co nejpříjemnější,“ přeje si starosta.

Televize RTM natočila k článku krátký šot, který je uložen ve Videoarchivu.

Frýdlant 22/09/10

Jedna z posledních zpráv Zpráv RTM vysílaných ve čtvrtek 23. října 2010.

http://www.tvrtm.cz/televize.php?page=ivysilani&video=3790

24.9.2010 17:33:51 | přečteno 1951x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load