ENDEFRRUPLNLSPIT

Další informace o andělském zvonění

Znáte ten malý vánoční stromeček ze žlutého plechu, ověšený barevnými perlami, který díky proudu horkého vzduchu ze čtyř svíček krásně zvonil? Přes rok spal v ploché krabici a na Vánoce jsme jej sestavili a hráli si s ním? Že už víte?

Ozval se nám bývalý zaměstnanec Kovozávodů Frýdlant, které sídlily na současném parkovišti u frýdlantské pošty, pan Jaroslav Stárek.

„Kovozávody měly provozovny v Ludvíkově pod Smrkem (natáčky do vlasů, kráječ na brambory), ve Ferdinandově (ždímačky Limeta - tehdy za 1280 Kčs), ve Frýdlantě (pletací stroje Dopleta - jednolůžkové a dvojlůžkové) a v Liberci v Barvířské ulici, kde se vyráběly ony zvonící stromečky - andělské zvonění,“ vysvětluje pan Stárek, který v Kovozávodech pracoval jako řidič a navážel na výrobu stromečků materiál a komponenty. „Perle se vozily z Poniklé, plechy z jablonecké Ferony a svíčky byly z Klášterce nad Ohří. Výroba stromečků byla však v osmdesátých letech přesunuta na Slovensko,“ vzpomíná pan Stárek.

Paní Jitka Stárková ještě doplňuje: „Na internetu najdete spoustu napodobenin, ale sem tam se objeví i originál. Sběratelé je nabízejí za dost velké peníze.“

Je obdivuhodné, kolik lidí tato roztomilá vánoční věcička zajímá. Možná, že se časem dají dohromady a společně podniknou něco za obnovu její výroby. A my v redakci www.mesto-frydlant.cz a Frýdlantského zpravodaje si pak řekneme: „Byli jsme u toho, když to tenkrát ve Frýdlantě začalo.“ :-))

Frýdlant 18/10/10

18.10.2010 16:13:15 | přečteno 3865x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load