ENDEFRRUPLNLSPIT

Autorský muzikál „Hádání řeckých bohů“

červen 2010_1

Svou představu o tom, jak by se asi kdysi hádali starořečtí bohové, ovšem ovlivněnou dnešním úhlem pohledu na svět, předvádějí žáci frýdlantského gymnázia a tamní základní umělecké školy ve svém autorském muzikálu. Duchovním otcem a hybatelem byl pan Vladimír Hrdina, který podnítil chuť mladých něco nacvičit. Duchovní matkou se může zvát pedagožka Eliška Vobrubová, z jejíhož dramatického kroužku při ZUŠ ve Frýdlantě vzešli autoři textu a herci některých rolí.

Je obdivuhodné, že více než dvacet mladých lidí se scházelo při secvičování hry ve svém volnu o sobotách. Při psaní textu vycházeli z knih a ze svých znalostí historie a mýtů. Studenti získali příslušné vědomosti u pana učitele Špidly a vyučujícího dějepisu, pana Antoše. To, co zjistili o Diovi, Herkulovi, Hádovi a jiných bájných postavách, vtipně skloubili do muzikálového pásma, jehož děj se otáčí kolem porady bohů. Olympští bohové jsou představeni v laskavých karikaturách, navzájem se špičkují, komentují Diovy zápisy do Knihy hříchů a baví sebe i diváky.

Děj není tím hlavním a podstatným. Důležitá je energie a verva mládí, svěžest projevu, využití schopností toho kterého aktéra, dovednost ukázat to, co umí, co se naučili. Je tu ale i radost z toho, že hrají v malé kapele, že si sami nacvičili taneční kreace, že dokážou před publikem zazpívat, že si sami vytvořili kostýmy z toho, „co dům dal“...

Mladé podrželi v jejich snaze pedagogové, především zmíněný Vladimír Hrdina, který složil hudbu, řídil malý orchestr a byl vlastně - jak se protagonisté shodli - nenápadným režisérem celého vystoupení. Všichni účinkující si už dnes uvědomují, co jim jejich starší příznivci svou podporou dávají: možnost seberealizace, umění vystoupit před veřejností, kultivaci mluvy, umění spolupracovat na společném díle a také přátelství na celý život.

červen 2010, obrázek se otevře v novém okně

Čtvrté uvedení autorského muzikálu se uskutečnilo v pátek 18. června 2010 v 15 hodin na frýdlantské radnici.

Foto: Radek Michalko
Frýdlant 21/06/10
Anna Košárková

21.6.2010 14:11:50 - aktualizováno 22.6.2010 13:06:00 | přečteno 2349x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load