ENDEFRRUPLNLSPIT

Velkolepý Dvořákův festival bude i ve Frýdlantě!

Dvorak fest09 logo

Věříme, že si občané Frýdlantu a celého Frýdlantského výběžku nedají ujít jedinečnou příležitost. Poslechnout si jeden z koncertů Dvořákova festivalu v pondělí 15. června 2009 od 17 hodin na nádvoří frýdlantské radnice se zdá být pohodlné a při ruce! (aš)

Dvořákův festival 2009 - klasicky i trochu jinak… 6. - 23. června 2009

Ve Frýdlantě 15. června 2009 od 17 hodin na nádvoří radnice vystoupí Duo Brikcius - sourozenecká dvojice violoncellistů - Anna Brikciusová a František Brikcius. O jejich koncertu si přečtěte ikona souboruzde.

Brikciusova GHMP, obrázek se otevře v novém okněBrikcius com 7Svici, obrázek se otevře v novém okně

Není mnoho pravidelných hudebních festivalů, které se mohou pochlubit takovouto tradicí. Letos se koná již 54. ročník. Festival pod původním názvem Dvořákův Turnov a Sychrov zrozený v pohádkové oblasti Českého ráje má centrum v ose Turnov - Sychrov - Jičín - Mladá Boleslav. Od přijetí nové koncepce o rozšíření se k akci připojilo na 19 partnerských měst, která v letošním roce uvedou na 22 koncertů. Seznamte se s jeho programem kliknutím na: ikona souboruPROGRAM FESTIVALU

DVOŘÁKŮV FESTIVAL 2009 - klasicky i trochu jinak…
Festival je však unikátním nejen co do délky trvání či rozsahu, ale také z hlediska obsahového. Chce nabídnout nový pohled na Dvořákovu tvorbu, prezentovat jeho hudbu nejen klasicky, ale také v nových netradičních aranžích a zprostředkovat tak Dvořákovu tvorbu posluchačům různých žánrů.

Koncerty jsou zaměřeny na tvorbu Antonína Dvořáka, a to v různých polohách a stylech hudby, které měl Mistr rád, ať se jednalo o gospel, černošský jazz, lidovou hudbu, hudbu amerických indiánů či spirituál. Toto vše obdivoval a z tohoto inspiračního podhoubí vzešla řada jeho skladeb, které jsou považovány za vývojové pojítko pro vznik dalších žánrů hudby jako je např. jazz.

Diváci tak vedle koncertů tzv.“klasické hudby“ uslyší koncerty dalších stylů - jazz, folk, spirituál, neworleanský dixieland. Nebudou chybět ani představení propojující hudbu s mluveným slovem v podání Otakara Brouska či Veroniky Riedlbauchové. Zajímavým koncertem bude rozhodně koncert Kvarteta Apollon nazvaný Jazz nad rybníčkem Brčálníkem, který zazní pod otevřeným nebem v zahradách hotelu Galatek v Kosmonosích. Velkolepou akcí bude závěrečný dvojkoncert Dvořákovy Stabat Mater v podání Filharmonie Hradec Králové a smíšených sborů Turnova a Hradce Králové a v obsazení vynikajících sólistů.

Rok 2009 je také rokem výročí hned několika významných hudebních skladatelů, proto bude 54. ročník zaměřen vedle Dvořákovy tvorby také na jejich díla. Festivalové koncerty představí vynikajícího Bohuslava Martinů, Francisca Tárregu, Heitor Villa - Lobose, Isaaca Albenize či Gideona Kleina, jejichž skladby budou v tomto jubilejním roce připomínkou jejich přínosu světové hudbě.

A DO JAKÝCH MĚST SE LETOS MŮŽEME TĚŠIT?

Královéhradecký kraj: Hradec Králové, Jičín, Dvůr Králové n. L., Opočno, Vrchlabí, Trutnov, Teplice nad Metují, Nová Paka
Liberecký kraj: Turnov, Jablonec nad Nisou, Liberec, Železný Brod, Lomnice nad Popelkou, Sychrov, Frýdlant!!!
Středočeský kraj: Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Mělník, Kosmonosy

DVOŘÁKŮV CESTOVNÍ PAS - Hudba & turistika za jedné vstupence
Díky spolupráci s partnerskými městy můžeme návštěvníkům festivalu nabídnout zajímavý program, který propojuje kulturní i turistické vyžití a otevírá zajímavé možnosti trávení volného času.

Každý, kdo si zakoupí vstupenku na festivalový koncert, obdrží tzv. Dvořákův cestovní pas s kupóny, které držitele opravňují k využití zvýhodněných vstupů do mnoha zajímavých míst v partnerských městech. Smyslem této nabídky je dosáhnout propojení mezi kulturou a turismem v rámci daného regionu a prezentovat zajímavosti a krásy partnerských měst.

DVOŘÁKŮV PAS PRO ROK 2009
Bližší popis letošních cílů putování a výletů bude uveden ve festivalovém katalogu, který bude k dostání v městských informačních či turistických centrech od konce května, popř. na pokladnách kulturních zařízení partnerských měst.

V letošním roce můžete v rámci Dvořákova cestovního pasu navštívit Zámek Sychrov, v Trutnově Památník generála Gablenze, Kapli sv. Anny či Kapli sv. Jana Křtitele, v Jičíně biograf Český ráj, v Mladé Boleslavi Sbor Českých bratří, Vyhlídkovou věž či galerii Městský palác Templ, v Kosmonosích si můžete zarelaxovat díky zvýhodněnému víkendovému pobytu v romantickém hotelu Galatea, v Nové Pace se pak ponořit do zemských hlubin v Klenotnici drahých kamenů, ve Dvoře Králové se pobavit pohledem na exotická zvířata v místní Zoo, v Mělníce se projdete podzemím s unikátní středověkou studnou, který má největší průměr ve střední Evropě. V Lomnici nad Popelkou, Frýdlantě či Železném Brodě se dozvíte mnohé regionální zajímavosti v Městských muzeích, v Turnově pak o přírodních krásách a zajímavostech pohádkové oblasti Českého ráje v Muzeu Český ráj. Přírodními zajímavostmi místního kraje Vás provede Opočenská naučná stezka a další přírodní krásy nabízí vstupem do Teplických skal město Teplice nad Metují.

Nabídka je opravdu bohatá a na své si zde přijdou milovníci historie, kultury, přírodních krás i zvířecí říše. Těšíme se na Vás a věříme, že i letošní nabídka otevře nový pohled na region Českého ráje a okolí.

VSTUPNÉ
Letošní novinkou je abonentní vstupenka, která opravňuje návštěvníky ke vstupu na všechny festivalové koncerty po celou dobu trvání festivalu. Objednávky na www.ticket-art.cz, popř. festival@ceskedotekyhudby.cz

Vstupné na jednotlivé koncerty lze zakoupit v kulturním zařízení daného města v předprodeji i v den konání koncertu přímo na místě.

ABONETNÍ VSTUPNÉ - 390 Kč
JEDNOTLIVÉ VSTUPNÉ - 100 Kč; 140 Kč; 180 Kč
rezervace: festival@ceskedotekyhudby.cz

Platí slevy pro držitele studentského průkazu ISIC. Více na www.isic.cz

Z materiálů k propagaci Dvořákova festivalu převzala a doplnila (aš)

27.5.2009 14:26:51 - aktualizováno 5.6.2009 13:22:32 | přečteno 1774x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load