ENDEFRRUPLNLSPIT

Národní kolo Elokologické olympiády

EKO 2009

Ve dnech 14. - 16. května 2009 se družstvo našeho gymnázia (ve složení Eva Sedláková, Bohouš Koukal a Lucie Prchalová) jakožto vítěz krajského kola ekologické olympiády zúčastnilo kola národního, které se konalo v Jihočeském kraji - v Hradcích u Vrábče. Hradce jsou osada v lesích, čítající asi pět domů a dvě obrovská sídla za betonovými zdmi, u nichž postává několik luxusních sportovních vozů. My jsme bydleli v malých chatkách, kam se taktak vešly dvě palandy- naštěstí noci byly teplé, takže nikdo z nás nezmrzl.

Večer po příjezdu nás čekala poučná přednáška předního českého lepidopterologa Martina Konvičky. Dozvěděli jsme se, že problémem dnešní ekologie se stává úbytek přirozených biotopů, který je zapříčiněn především ekologickou politikou, která řeší problémy populární, nikoli potřebné, a když už, tak polovičatě nebo rovnou naruby. Příkladem je politika zalesňování nebo agroenviromentálních dotací. Obě tyto věci ničí přirozený ráz krajiny, přechodová stanoviště mezi loukou a lesem a jejich slepé a neznalé nařizování a plnění je pro přírodu možná stejnou katastrofou jako byla za minulého režimu kolektivizace hospodářství a unifikace tváře naší krajiny.

Eko 2009, obrázek se otevře v novém okněEKO 2009, obrázek se otevře v novém okně

Pátek (soutěžní den) začal dvouhodinovým testem a pokračoval soutěžní stezkou spojenou s poznáváním místní flóry. Večer následovala obhajoba praktického úkolu, který nám byl zadán předchozí večer. Zadáním bylo, že na Pálavu přišel bohatý investor, jehož záměrem je stavební úprava říčky Trkmanky (meliorace v betonovém korytě) tak, aby se zvýšily její retenční schopnosti. My jsme jeho záměry posuzovali z hlediska ochrany přírody, biodiverzity a především pcháče žlutoosteného, neboť rybníčky u Trkmanky jsou jednou ze dvou lokalit v Česku, kde tento ohrožený druh ještě přežívá.

Před odjezdem ještě následovalo vyhlášení. Skončili jsme až na jedenáctém místě, avšak pouhé necelé jedno procento za desátým družstvem, což není žádné výrazné zklamání oproti předsoutěžním očekáváním. Příčiny jsou zřejmé - v průměru jednoznačně nejmladší zúčastněné družstvo, výhoda přírodovědně zaměřených gymnázií a určitě se podepsalo také to, že se vlastně soutěžilo v úplně jiných disciplínách, než ve kterých jsme vyhráli krajské kolo. Zatímco v Libereckém kraji test a praktický úkol tvořily 100% bodů (v obhajobě praktického úkolu jsme v národním kole skončili celkově na 3. místě), na národním kole pouhých 45% - zbylých 55% byla povětšinou pustá biologická teorie na úrovni vysoké školy.

EKO 2009, obrázek se otevře v novém okně

Děkujeme paní profesorce Mgr. Renátě Flecknové, že s námi strávila víkend, všem kdo jste nám drželi palce za Vaši podporu. Celou akci bereme jako přínosnou zkušenost, kterou mladší z nás budou moci zúročit v příštích letech a nám starším, tak alespoň pomohla utvořit si vlastní názor na některé současné problémy.

Frýdlant 26/05/09
Bohouš Koukal, septima GF

27.5.2009 13:20:58 | přečteno 1554x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load