ENDEFRRUPLNLSPIT

Frýdlant má jedinečné nemocniční oddělení

DIOP3

Ve čtvrtek 21. května 2009 bylo slavnostně otevřeno úplně nové oddělení pro dlouhodobě intenzivně ošetřované pacienty (DIOP) a rekonstruované oddělení následné péče v patře budovy staré chirurgie.
Co to vlastně je ten DIOP? Jde o formu intenzivní a velmi odborné ošetřovatelské péče o hospitalizované pacienty, kteří jsou např. po těžkých traumatických stavech už stabilizování, ale ještě nejsou schopni sami dýchat či přijímat potravu. Tito pacienti vyžadující náročnou a specifickou péči dříve leželi na jednotkách intenzivní péče, kam pak bylo obtížné umístit pacienty v akutně život ohrožujících stavech.

Proto liberecká Všeobecná zdravotní pojišťovna zastoupená jejím ředitelem Jiřím Benediktem iniciovala vznik lůžek pro intenzivně ošetřované pacienty a vytvořila proto finanční podmínky. Po domluvě s Libereckým krajem a Krajskou nemocnicí Liberec se jako první nemocnice v Libereckém kraji o tato lůžka přihlásila Nemocnice Frýdlant.

„Z deseti potřebných lůžek DIOP má Frýdlant zatím pět,“ vysvětlil ředitel frýdlantské nemocnice Ing. Břetislav Václavík. Jejich roční provoz bude stát Všeobecnou zdravotní pojišťovnu 5 miliónů korun.

Jde o jedinečné zařízení tohoto druhu v celém Libereckém kraji, proto se sem budou převážet pacienti nejen z liberecké nemocnice, ale i z dalších, vzdálenějších. „Tím jak úroveň, možnosti a výsledky současné medicíny umožňují přežít pacientům, kteří dříve svá traumata či nemoci nepřežili, stoupají i nároky na následnou péči. Je třeba zachráněné pacienty umístit na kvalitní, odborné pracoviště, než se jejich stav zlepší natolik, aby mohli přejít na běžné nemocniční oddělení,“ říká předseda představenstva Krajské nemocnice Liberec, s. r. o. a její ředitel MUDr. Luděk Nečesaný.

Radní Libereckého kraje MUDr. Pavel Novák, který je zodpovědný za resort zdravotnictví, si pochvaluje, že DIOP ve Frýdlantě ulehčí ostatním nemocnicím a hlavně té liberecké, která se už stává specializovaným centrem, které garantuje tu nejvyšší kvalitu.

Starosta města Frýdlant Ing. Dan Ramzer na slavnostním zahájení provozu oddělení nezapomněl vyzdvihnout skvělou spolupráci mezi všemi zúčastněnými subjekty a práci personálu na přípravě prostor. „Jsme rády, že už smetáky, kbelíky a hadry vyměníme za nástroje, na které máme kvalifikaci,“ směje se staniční sestra Milada Kochanová, která držela jeden konec slavnostní pásky.

První pacienty nového oddělení očekávají už hned v poledne. Budou to ti, kdo zatím leží na běžných odděleních frýdlantské nemocnice. Další, z jiných nemocnic převezou do Frýdlantu během víkendu. Jak nám prozradila hlavní sestra frýdlantské nemocnice Regina Malá, tak DIOP bude mít celkem třináctičlenný personál - kvalifikované zdravotní sestry, sanitáře, staniční sestru, rehabilitační sestru a samozřejmě lékaře.

Tím, že se frýdlantská nemocnice přihlásila o zřízení oddělení následné péče o intenzivně ošetřované pacienty, a že se jí také podařilo toto oddělení otevřít, prokázala, že i malé nemocnice mohou být svou specializací a odborností významné pro celý kraj.

DIOP3, obrázek se otevře v novém okněDIOP2, obrázek se otevře v novém okně

Při stříhání pásky ředitel frýdlantské nemocnice zažertoval s tiskovou mluvčí liberecké nemocnice Alexandrou Kittnerovou.

Foto: Stanislav Šetina
Frýdlant 21/05/09
Mgr. Alena Švejdová, tisková mluvčí, tel. 482 464 066, 728 406 154, www.mesto-frydlant.cz

21.5.2009 17:14:12 | přečteno 2436x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load