ENDEFRRUPLNLSPIT

Pravidelné čtvrteční kulturní pořady na nádvoří radnice

R001 029

Zrekonstruované nádvoří frýdlantské radnice, jež by se mělo stát jakýmsi předkrmem či aperitivem k nové úpravě frýdlantského náměstí, jehož se doufejme též dočkáme, láká svým pojetím, vysokou architektonickou kulturou i majestátem prostředí k pravidelnému využití. Neděláme si prozatím ambice pořádat zde velkolepá vystoupení hvězd, neboť jde obvykle o finančně nesmírně náročnou záležitost, která spolu s rizikem nejistého počasí může v případě, že by bylo nutno koncert odvolat, přinést městu značné hmotné ztráty. Přesto jsme se pokusili pro první (a doufejme nikoli poslední) ročník Frýdlantských kulturních čtvrtků zajistit program, jenž by mohl být zajímavý a mohl by zpříjemnit jarní a letní podvečery v našem městě. Na tomto místě chci ještě zdůraznit, že všechny zúčastněné ansámbly přislíbily vystoupení bez nároků na jakoukoli odměnu, takže můžeme jejich příspěvky považovat za jakýsi dárek obyvatelům a návštěvníkům našeho města.

pěvecký sbor Ještěd, obrázek se otevře v novém okněPrvní plánovaný koncert by měl být skutečně velkolepou akcí. Osmého května v sedmnáct hodin přivítáme ve Frýdlantě liberecký pěvecký sbor se stoletou tradicí Ještěd. Jde o smíšené, osmdesátičlenné hudební těleso, v jehož čele stojí mladí sbormistři Čeněk Svoboda a Zuzana Kubelková. Sbor byl založen českou menšinou v roce 1907 jako dělnický zpěvácký spolek a nejprve vystupoval pouze v Liberci. Brzy se ale odvážil i do hlavního města a začal postupně, později pod vedením sbormistra docenta Pazderky, získávat i prestižní mezinárodní ceny z různých soutěží. V roce 1999 převzali tradici sboru profesionálové, Martin Veselý z opery Divadla F.X. Šaldy a tehdejší sbormistr Severáčku Petr Pálka, jenž bohužel před dvěma lety nečekaně zemřel. Sbor začal působit i na divadelních prknech v opeře Tosca. V roce 2003 se stal absolutním vítězem mezinárodní soutěže Pražské dny sborového zpěvu-Praga cantat. Pestrý repertoár sboru obsahuje klasickou i moderní hudbu naši i evropskou, polyfonie i chorály, chrámové sbory i písně lidové. Myslím, že posluchači se mají opravdu na co těšit, a že toto vystoupení se stane skutečně důstojným přivítáním jara ve Frýdlantě.

Proudy, obrázek se otevře v novém okněVe čtvrtek patnáctého května uslyšíme dívčí kapelu z Višňové „Proudy“. Tohle hudební seskupení vzniklo v roce 1997 pod názvem Pohoda jako pěvecký sbor. Během let se samozřejmě vystřídala řada členů, a skupina se postupně přetvářela v současný kvartet, který za doprovodu kytar předvádí z části vlastní tvorbu, zčásti převzaté písničky. Posluchače jistě zaujme nejen pohoda, která na podiu mezi děvčaty panuje, ale i skvělé hudební podání a barevná polyfonie hlasů. Tohle komorní představení jistě příjemně znásobí nádherná akustika nádvoří radnice a stane se milým zážitkem především pro příznivce folku .

R001 026, obrázek se otevře v novém okněPoslední květnový čtvrtek nám zahraje country kapela „DCM“, Děláme Co Můžem. Skupina vznikla před dvěma lety jako parta zdravotníků z Liberecka, kteří se začali scházet, aby si společně zahráli a zazpívali písničky, které mají rádi. Postupně se z jejich patnácti členů odtrhlo „sedm statečných“ rozhodnutých pro pravidelné zkoušky a úpravu repertoáru, kteří k písničkám notoricky známým přidali „country pecky“ ze světové scény s vlastními texty. Snahou kapely je předkládat veřejnosti nejhezčí country písničky v době, kdy se tento hudební žánr dostává na okraj zájmu, ač si to vůbec nezaslouží. Ačkoli vystoupení DCM bude ve srovnání s předchozími dosti skromné, věříme, že si najde své posluchače, kteří si s námi rádi zazpívají.

vltavin, obrázek se otevře v novém okněDvanáctého června přivítáme na podiu nádvoří kapelu Vltavín. Frýdlantští tohle hudební trio hrající na profesionální úrovni výhradně vlastní tvorbu dobře znají, neboť frontman kapely Roman Piroch je každoročním strůjcem nádherných kulturních zážitků na frýdlantském zámku. Věřím, že vltavínským menu nepohrdnete. Kapela má totiž co přednést, neustále tvoří další a další písničky , v nichž se poetickým způsobem, v doslova vymalovaných textech pouští do polemiky s dnešní realitou světa a klade v nich důraz na hodnoty, jež možná v myslích některých z nás, zvláště těch mladších, nejsou ceněny tak, jak by si nepochybně zasloužily. A tak si krom písniček o lásce poslechneme spoustu dalších, nad nimiž bychom se měli trochu zamyslet. To vše za doprovodu skvělé kytary Romana Pirocha, podbarvené šťavnatým projevem klávesisty Davida Turka a okořeněné excelentním rytmickým projevem Tomáše Marka.

Poslední kapelou, s níž bychom se před prázdninami měli ve Frýdlantě sejít, jsou známí „Smějouse“. Písničky v podání této kapely nás jistě naladí na letní dovolené a na příchod prázdnin, a vnesou pohodu do našich duší tak, jak si to doba letního nicnedělání zasluhuje. Skupina letos slaví kulaté výročí, a její plánovaný koncert ve Frýdlantě byl z důvodu onemocnění jednoho z členů odložen. Doufejme, že se s celou kapelou šestadvacátého června v sedmnáct hodin na nádvoří radnice setkáme, a že si jejich písničky společně všichni v dobré pohodě zazpíváme.

Nezbývá tedy než si přát, aby nad námi svatý Petr držel ochrannou ruku a nabídl nám v uvedených termínech teplé a slunné podvečery, abychom si mohli vychutnat příjemné chvilky na nádvoří frýdlantské radnice. Bylo by jistě milé, kdyby k jejich hladkému průběhu přispěl i majitel protější restaurace tím, že by návštěvníkům kulturních večerů zpřístupnil její dříve tak přívětivé prostory, a přilákal je nabídkou občerstvení.

Všechny uvedené akce budou inzerovány na webu města a na plakátech. V případě nepříznivého počasí nebude možný náhradní program.

Miloslav Ferles, místostarosta

5.5.2008 8:11:49 | přečteno 3012x | Mgr. Alena Švejdová

Diskuze

Do diskuze zatím nikdo nepřispěl.

 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load