ENDEFRRUPLNLSPIT

My s Valdštejnem a Valdštejn s námi

PA310039

V pátek 31. října 2008 si studenti a profesoři Gymnázia Frýdlant vyzkoušeli projektový den, který je součástí nově vytvořeného školního vzdělávacího programu. Téma bylo pro region příznačné - ; Albrecht z Valdštejna. Je neuvěřitelné, jaká témata a jak rozdílné obory se dají s touto osobností a její dobou spojit!

Češtináři se zabývali jazykem valdštejnské doby a tvorbou dokumentů. Psaní brkem bylo velmi náročné. Biologové si vyzkoušeli, jak nelehké postavení měli středověcí felčaři a ranhojiči; pitvali oko (kravské). Ani chemici - alchimisté nezaháleli. V laboratoři zkoušeli výrobu neviditelných inkoustů, petard a bengálských ohňů. Kámen mudrců, elixír mládí či nápoj lásky však neobjevili. Skupina odvážlivců s hlavním zeměměřičem putovala neznámým krajem jizerskohorských bučin podle zápisků předchozích cestovatelů a za pomoci mapy. Dějepravci a dějezpytci se vydali prozkoumat hlavní město vévodství - Jičín. Matematici a budoucí daňoví úředníci studovali majetkové poměry pana vévody. Kdyby chudák tušil, co všechno na něj našli …

Nejmladší studenti vedli učenou disputaci se samotným panem vévodou na jeho sídle, zámku Frýdlant. Pan vévoda byl totiž zrovna na svém panství a ráčil je milostivě přijmout. To vše na účinnou přímluvu paní kastelánky.

PA310033, obrázek se otevře v novém okně

Co říci na závěr? Víme toho na Albrechta mnohem víc než před tím. A jestli se něco z toho chcete také dovědět, přijďte se podívat na divadelní představení, které o něm budeme hrát. Jde o „velkou truchlohru o neblahém skonu pana Albrechta, vévody z Frýdlantu“, která bude na programu předvánočního školního vystoupení. Přesný termín se včas dozvíte, ale zřejmě to bude středa 17. prosince od 16 hodin ve frýdlantském kinosále.

Foto: Lenka Měkotová, vyučující NJ na Gymnáziu Frýdlant
Frýdlant 3/11/08
Mgr. Alena Hlávková, ředitelka Gymnázia Frýdlant, tel. 482 312 078

4.11.2008 11:32:42 | přečteno 3554x | Mgr. Alena Švejdová

Diskuze

Do diskuze zatím nikdo nepřispěl.

 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load