ENDEFRRUPLNLSPIT

Znáte své sousedy?

- No, jasně že je známe! Zdravíme se na chodníku nebo na chodbě paneláku, společně nadáváme na počasí, naše děti si spolu hrají a chodí stejné do školy, půjčujeme si cukr a také strouhanku, když náhle dojde, občas zajdeme na kafe či na skleničku a někdy spolu slavíme silvestra.

- Prima. A co když jsou sousedé cizinci? Jinak vypadají, jinak mluví, jinak se strojí, mají jiné zvyky a různé, pro nás až nepředstavitelné osudy.

- Hm, v našem sousedství jsou cizinci, ale zdají se nám být uzavření, s nikým nemluví, jakoby se ostýchali. A vlastně…my s nimi také nezabředáme do hovoru, trochu se stydíme a nevíme jak udělat ten první krok.

Tuto situaci už několik let nabízí řešit celorepublikový projekt Rodina od vedle. Je to jednoduché. Rodiny české a rodiny cizinců se do projektu přihlásí (v Libereckém kraji přes koordinátora pro národnostní menšiny Ing. Jozefa Holka, tel. 485 226 558). Pokud se najde vhodná partnerská rodina, česká rodina pozve cizince na oběd. Organizace a financování prvního oběda, kdy česká rodina uvaří své oblíbené jídlo, je na občanském sdružení, které projekt vymyslelo a úspěšně realizuje. Jestli se rodiny sejdou znova a zas, to už je pak jen a jen na nich.

Dokument o společných obědech byl promítán i na multikulturním večeru Rodina od vedle v Krajské vědecké knihovně v Liberci v pátek 23. listopadu 2007 od 16 hodin. Na společenský večer přišlo mnoho cizineckých rodin různých národů. Někdo přinesl ochutnat své národní jídlo, jiný zazpíval písně nebo kouzelně zahrál na klavír, další předvedl typický africký tanec. Prezentovala se také řada organizací, které se problematikou a záležitostmi menšin zabývají. Vše typicky tklivými písněmi provázal mladý ruský zpěvák, který svým hlasem všechny potěšil.

Je velmi dobře, že tato zdařilá akce nezůstala bez pozornosti médií i těch obyčejných návštěvníků a zvědavců! Kdo ví, kolik rodin od vedle se sejde zase příště. Večer byl určitě inspirující a mnoho lidí se zde díky organizátorům seznámilo zase s jinými lidmi. Vždyť i ve Frýdlantě žije spousta cizinců, pracují tu, vychovávají své děti, mají stejné radosti i problémy jako my. Takže - stejná otázka na konec: Znáte své sousedy?

Liberec 23/11/07
(aš)

23.11.2007 23:46:44 | přečteno 2003x | Mgr. Alena Švejdová

Diskuze

No to je opravdu hezký program
Frek  |  26.11.2007 10:21:05
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load