ENDEFRRUPLNLSPIT

Rozhledna - stoletá dáma z Frýdlantu

rozhledna

Poslední dubnové dny probíhaly ve Frýdlantě ve znamení stoletého výročí zprovoznění rozhledny. Turisté uspořádali dostředný pochod, kterého se z frýdlantského náměstí zúčastnilo 354 spokojených pochodníků.
Celé dění snímali redaktoři z řad studentů Gymnázia Frýdlant v rámci projektu Digináves pro ČT 24, které se bude vysílat asi za 14 dní.

V turistickém areálu U rozhledny vyhrávala hudební skupina Smějou se. Pro rodiče s dětmi byl postaven stan a zajištěn program pro děti. Jablonečtí turisté přišli pod vedením Mirka Malíka přes Jizerské hory a Pepík Bláha přivedl skupinu pěší turistiky z Poustky. Polští cykloturisté z PTTK Legnica spolu se zástupkyněmi Klubu žen přivedl P. Peuker z Jindřichovic pod Smrkem. Turistický oddíl mládeže z Hejnic byl hrdý na to, že v pohodě za krásného počasí ušli více jak 12 km a nebolely je nohy. Přátelé z Dvora Králové se zase divili, že tu nemáme žádný zvěřinec. Vzdát hold stoleté štíhlé dámě přijeli též zástupci KČT Lokomotivy Liberec v čele s předsedou oblastního výboru Josefem Kosákem. Petr Svěcený si při této příležitosti plnil Oblastní odznak Frýdlantsko.

Nechyběla ani výstava o historii rozhledny z roku 1907 až do dnešních dnů. Fredy Volkert a známý turista z Kryštofova Údolí zase obdivovali obraz původního návrhu rozhledny zpracovaný 9. května 1906, který u příležitosti stoletého výročí osobně předal Klubu turistů Frýdlant starosta města Ing. Dan Ramzer. Město Frýdlant rovněž přispělo finančně na vydání brožurky o rozhledně a činností turistických sdružení. Sponzorem dne byl p. Miroslav Prošek - majitel jatek, který dokázal zásobovat svými vuřty skoro 900 spokojených účastníků. Vstup na rozhlednu byl celý den zdarma, ale každý si mohl zakoupit novou vstupenku, či pamětní plaketu. Pamětní razítka z různých výročí byla k dispozici sběratelům. K výčtu statistických údajů ještě patří, že bylo celkem vypito 8 sudů piva a 3 sudy kofoly.

Na vyvrcholení 100. jubilea rozhledny byli přizváni pánové: Otakar Jína, který spravoval rozhlednu celých 25 let, Jiří Lukeš - předseda odboru turistiky ČSTV při Slovanu Frýdlant a Klubu českých turistů a Otto Kokta, který vstoupil do frýdlantského klubu KČT v roce 1948.

Celé dění snímalo Zpravodajství Gymnázia Frýdlant v rámci projektu Digináves pro ČT 24, které se bude vysílat asi za 14 dní. Zakončením akce bylo slavnostní přestřižení pásky do dalšího století trvání rozhledny.

Willy Effenberger, Mistr turistiky KČT

3.5.2007 8:59:56 | přečteno 1761x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load