ENDEFRRUPLNLSPIT

Na nápravě nebezpečných frýdlantských přechodů se pracuje

Ve středu 28. února 2007 proběhla první oficiální schůzka nového starosty Frýdlantu Ing. Dana Ramzera s pracovníky institucí, které jsou nějak zainteresovány nebo zodpovědny za dopravní značení na silnicích I. třídy ve městě Frýdlant. Na této komunikaci, která prochází městem ze směru od Liberce ve směru na Habartice, byly definovány celkem čtyři přechody pro chodce, které nesplňují normy a nebo svým umístěním a provedením mohou být nebezpečné.

PICT0062, obrázek se otevře v novém okněNejzávažnější je situace na ul. Fügnerova, kde nebezpečnost daná provozem na autobusových zastávkách je ještě násobena umístěním přechodu za horizontem ve směru od Habartic a častým překračováním povolené rychlosti neukázněnými řidiči. „Oba přechody pro chodce na této ulici, které neodpovídají normám, v dohledné době zmizí. Vodorovné i svislé značení bude na základě stanovené místní úpravy provozu odstraněno, ulice se bude pak přecházet podle obecných pravidel pro přecházení vozovky mimo přechod pro chodce,“ řekl provozní náměstek Ředitelství silnic a dálnic ČR, správy Liberec Ing. Josef Vrba.

Výstavba nového, bezpečnějšího přechodu už pak bude víceméně záviset na možnostech města. Město musí uhradit z vlastního rozpočtu přestavbu chodníků, snížení obrubníků a nasvícení celého prostoru přechodu. K tomu je potřeba dokumentace, jejíž vytvoření také něco stojí. „Město je připraveno stavbu investičně i stavebně podpořit,“ ujistil starosta Ing. Dan Ramzer. Kde se najdou potřebné peníze, se však zatím neví.

Vodorovné i svislé značení nových přechodů bylo předjednáno s por. Vlastimilem Malým, pracovníkem dopravního inspektorátu Okresního ředitelství Policie ČR v Liberci. „Než budou nové přechody a než bude vyřešeno např. „zpomalovacím“ semaforem to, že rovinka od Habartic svádí k rychlé jízdě a řidič pak touto rychlostí vjíždí i do města, zkusíme navrhnout a provést na tento úsek vodorovné dopravní značení, tzv. opticko-psychologickou brzdu a bílou klikatou čáru, která předem upozorňuje na místo vyžadující zvýšenou opatrnost,“ přidává svůj díl do diskuse.

Nápad „zpomalovacího“ semaforu, tak jak jej známe ze stoupání ve Stráži nad Nisou, se líbil i místostarostovi MUDr. Miloslavu Ferlesovi: „Je to skutečně účinné řešení. Předepsanou rychlost totiž porušuje spousta řidičů, ale na červenou si dovolí projet opravdu málokdo.“

Ing. Jan Čáp, vedoucí oddělení pozemních komunikací z odboru dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje nevidí v navrhovaných řešeních problém: „Pokud bude dobře zpracována dokumentace, k níž dopravně-technické zhodnocení a návrh opatření jsem přivezl, kraj povolí vše, co učiní komunikace ve Frýdlantu bezpečnějšími.“

Než se vybudují nové přechody, městská policie bude hlídkovat na zastávkách ve Fügnerově ulici v době největšího provozu. Město také připravilo na duben preventivní akci zaměřenou na dodržování předepsané rychlosti. Městské policii bude zapůjčen radar a neukáznění řidiči budou ihned na místě pokutováni nebo s nimi bude zahájeno správní řízení. „Určitě ale není záměrem si vybranými pokutami na nové přechody vydělat, peníze musíme najít jinde,“ směje se starosta. „Chceme však dát všem jasně najevo, že nám na bezpečnosti města záleží,“ uzavřel jednání Ing. Dan Ramzer, který všem zúčastněným poděkoval za vstřícný a aktivní přístup.

Věříme, že rodiče i škola budou dbát na to, aby se děti na ulicích chovaly bezpečně. Řidiče pak prosíme o velmi zvýšenou opatrnost při projíždění městem, hlavně pak v ranních hodinách a za šera.

Foto: František Kloz, MP Frýdlant, problematický přechod

Frýdlant 05/03/07

Mgr. Alena Švejdová,
vedoucí kanceláře úřadu, tel. 482 464 066, 728 406 154

5.3.2007 10:06:14 | přečteno 1429x | Roman Műller
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load