ENDEFRRUPLNLSPIT

Základní umělecká škola ve Frýdlantě měla v r. 2006 úspěšné jaro

Březen a duben jsou měsíce, ve kterých se pravidelně zhodnocuje práce žáků a učitelů základních uměleckých škol. V tomto období probíhají krajská kola soutěží hudebních oborů. V pravidelném tříletém cyklu letos soutěžili žáci ve hře na dechové nástroje, bicí a v sólovém zpěvu. Frýdlantská škola se rozhodně v této soutěži neztratila, naopak, její výsledky řadí „naší zušku“ mezi nejúspěšnější školy Libereckého kraje.

ZUS, obrázek se otevře v novém okněV oboru sólový zpěv, jehož krajské kolo se konalo 15. března v Turnově, získala výborné II. místo Diana Reinhardtová ze třídy Vladimíry Dančevské. Nejrozšířenějším nástrojem na základních uměleckých školách jsou zobcové flétny ( v České republice hraje na tento nástroj na ZUŠ více než 40.000 dětí), proto je v tomto oboru obrovská konkurence. Frýdlantská škola má obrovské štěstí, že zde vyučuje Eduard Himmel, mimořádně svědomitý a talentovaný pedagog. Jeho žákyně vyhrály všechny kategorie, kterých ze zúčastnily. Získaly tak v krajském kole, které se konalo v Liberci 16. března, jedno II. místo Hana Humlová a neuvěřitelných pět prvních míst: I. místo Markéta Langová, Petra Staňková, Petra Čambalová, Tereza Himmelová a Kateřina Vanerová, poslední dvě jmenované žákyně postoupily do celostátního finále. Tereza Himmelová obdržela v krajském kole navíc cenu pro absolutního vítěze všech kategorií dechových nástrojů za nejvyšší bodové ohodnocení odbornou porotou.

Celostátní kolo Národní soutěže základních uměleckých škol se konalo ve Vysokém Mýtě ve dnech 7. - 9. dubna. Výkon na hranici zázraku předvedla Terezka Himmelová, která musela hrát v sedě, protože pět dnů před soutěží prodělala operaci slepého střeva. V národních kolech se objevují pouze hudební výkony srovnatelné s profesionálními, v konkurenci gigantů z Prahy, Brna, Ostravy, Plzně, Pardubic…ale obstály i obě frýdlantské flétnistky. Tereza Himmelová a Kateřina Vanerová získaly obě III. místa ve svých kategoriích. Tím posunuly frýdlantskou ZUŠ a její výuku zobcových fléten Eduardem Himmelem na samý vrchol v České republice. Mimochodem o vystoupení žákyň frýdlantské ZUŠ a následný seminář výuky zobcových fléten projevila zájem i Konzervatoř v Teplicích.

Základní umělecké školy to nejsou jen hudební obory. Frýdlantská škola se může pochlubit i velmi dobrými výsledky výtvarného a literárně-dramatického oboru. Oba obory se zúčastnily soutěže Evropa ve škole. Ve výtvarném oboru v krajském kole v Liberci získaly žákyně Aneta Šípová a Zuzana Kolárová čestné uznání a Barbora Vykypělová se Stellou Hrádkovou třetí místa. Výtvarný obor vede úspěšně Mgr. Ivana Vykypělová.

Ve stejné soutěži získali řadu cen v krajském kole i žáci literárně dramatického oboru, který vede Mgr. Eliška Herdová. III. místo pro kolektivní práci „Divná zvířata“, II. místo Jakub Liška a Luisa Pavlíková a I. místo Karolína Schwarzová za soubor poezie.

Karolína Schwarzová:

(12 let - 2.kategorie)

DÉŠŤ

Déšť padá večer!

Ne, přece ráno!

No co blázníte,

déšť padá, kdy se mu zachce.

Vy ´ste ale chytrý,

déšť padá, když

jsou mraky.

KOČKA

Kočka má tři drápy,

o ostatních nevím.

V noci oči nemá,

ve dne je má velké.

Má dost krátké uši,

a zas dlouhý ocas.

Frýdlant 12/4/2006

Vladimír Hrdina, zástupce ředitelky, ZŠ, ZUŠ a MŠ Frýdlant, okres Liberec, tel. 482 312 132

Foto: autor Eduard Himmel

Text k fotografii:

Úspěšné flétnistky Tereza Himmelová a Kateřina Vanerová ze základní umělecké školy ve Frýdlantě

12.4.2006 15:13:37 - aktualizováno 30.5.2019 12:52:45 | přečteno 3054x | Roman Műller
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load