ENDEFRRUPLNLSPIT

Sv. Jan z Nepomuku byl v r. 2006 vysvěcen opět na mostě přes řeku Smědou

V pátek 3. listopadu 2006 se mohli všichni zájemci zúčastnit nevšední akce, která spojila věci světské a duchovní. Město Frýdlant - odbor kultury a Římskokatolická farnost Frýdlant pořádal od 16 hodin svěcení sochy sv. Jana Nepomuckého na mostě přes řeku Smědou směrem na Raspenavu (sraz je v zálivu u zámeckého pivovaru). Od 17 hodin pak ve výstavní síni frýdlantské radnice proběhlo autorské čtení překladu knihy "Červený Nepomuk".

Knihu autora Josefa Holuba z německého originálu přeložil Jaroslav Achab Haidler. Jedná se o příběh z 2. světové války, který popisuje přátelství dvou chlapců - českého a německého. Socha Jana Nepomuského zde hraje také svou roli.

Socha sv. Jana Nepomuckého, která je umístěna na mostě přes řeku Smědou pod frýdlantským zámkem, letos prodělala restaurátorský zásah.
Sv. Jan Nepomucký je patron Čech a je uctívám jeho mučedník zpovědního tajemství a patron při přírodních pohromách a povodních (dle způsobu jeho smrti). Kult sv. Jana Nepomuckého je nerozlučně spojen s českým barokem. Svatojánské sochy patří k typickým atributům tradiční české krajiny. Najdeme je zejména na mostech (patron vod), ale i dalších místech.

Socha sv. Jana Nepomuckého bývá často zpodobněna stejně - kněz v rochetě, s biretem na hlavě a pěti hvězdami kolem ní, v ruce držící kříž, případně též palmovou ratolest. Palma je symbolem vítězství, hvězdy zastupují legendu, podle níž vltavští rybáři nalezli po smrti Janovo tělo, případně pět ran Kristových či písmena latinského tacui (mlčel jsem). Nevyzrazení zpovědního tajemství je symbolizováno prstem na ústech. Hvězdy kolem hlavy jsou atribut mezi světci velmi zvláštní, neboť s hvězdami kolem hlavy je zobrazována pouze Panna Maria.

Svěcení sochy se ujme farář Římskokatolické farnosti ve Frýdlantu p. Vít Audy.

„Po slavnostním svěcení sochy se přemístíme společně do prostorů malé výstavní síně městské radnice (boční vchod z ulice Míru), kde proběhne autorské čtení překladu knihy „ Červený Nepomuk“. Doufáme, že toto nevšední spojení světského a duchovního Vás v tento dušičkový čas osloví a že se společné akce města Frýdlant a Římskokatolické farnosti ve Frýdlantu zúčastníte,“ zve pracovnice odboru kultury VS.

Frýdlant 03/11/06
Mgr. Alena Švejdová, vedoucí kanceláře úřadu, tel. 488 886 500, 728 406 154

3.11.2006 11:43:49 - aktualizováno 30.5.2019 11:10:22 | přečteno 1896x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load