ENDEFRRUPLNLSPIT

Město Frýdlant dokončilo v r. 2006 rekonstrukci Zámecké ulice

Po více než sedmi měsících se obyvatelé Frýdlantu a návštěvníci města mohou projít od centra k zámku po ulici, která září novotou. Město Frýdlant totiž úspěšně dokončilo rekonstrukci Zámecké ulice. Co všechno rozsáhlá stavba obnášela? „Nejvíce času a sil zabraly podpovrchové úpravy, opravy kanalizace a odvod vody, úpravy okolí. Nakonec bylo nutné ještě celý projekt upravit, protože stav části komunikace od parkoviště zámku k ulici Hejnické se ukázal být horší než se čekalo, nestačilo jen položit nový povrch, ale musely proběhnout rozsáhlé úpravy nejen vozovky, ale i přilehlého okolí,“ vyjmenoval Bc. Luděk Zelenka, vedoucí odboru kultury MěÚ Frýdlant, který vypracovával žádost o finanční podporu rozsáhlé akce.

Na celou akci získalo město dotaci ze Strukturálního fondu Evropské unie nazvaného Interreg IIIA společenství Česká republika-Sasko a to ve výši 75 % celkových nákladů, které byly původně podle projektu stanoveny na něco málo přes 13 milionů korun. Podle pravidel tohoto fondu se národní veřejné zdroje na celkových nákladech musí podílet jednou čtvrtinou, tzn. 5 % celkových nákladů nese stát, zbytek v našem případě Město Frýdlant.

„Pečlivým výběrem dodavatele prací se podařilo snížit původní rozpočet na konečných 11 milionů 763 tisíc, tedy o jeden a čtvrt milionů méně. Z rozpočtu města tak celá akce přijde zhruba na 2 miliony 900 tisíc. Slovíčko zhruba používám proto, protože město muselo ze svého rozpočtu uhradit některé náklady, se kterými původní projekt nepočítal a které postupně realizace prací vyvolala. Ještě je třeba připomenout, že podle pravidel stanovených pro fondy EU si musí každý žadatel o dotaci pro celou akci najít partnera ze spolkové země Sasko. V našem případě to bylo město Bautzen, které se podílelo na kontrolní a organizační činnosti celé akce,“ vysvětluje Bc. Zelenka.

Dokončení stavby si pochvaluje i zastupitel Města Frýdlant Jaroslav Vančura, kterého její realizace provázela část volebního období, kdy byl ve funkci místostarosty. „Konečně má město důstojné propojení zámku a centra. Věřím, že tento krok pomůže rozvoji turistického ruchu. Návštěvníci zámku by měli být informování o možnosti navštívit např. muzeum a betlém nacházející se ve středu města a přitom využít místní restaurace k občerstvení. Na druhou stranu je třeba umožnit turistům, kteří už ve městě jsou, dostat se pohodlnou cestou na zámek,“ řekl zastupitel města.

Slavnostní otevření Zámecké ulice se konalo v pátek 27. října 2006 v 11 hodin.

Frýdlant 23/10/06
(aš)

23.10.2006 8:45:11 - aktualizováno 30.5.2019 11:13:27 | přečteno 1654x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load