ENDEFRRUPLNLSPIT

Je možné ochránit žáby na silnicích? - r. 2006

Občan z Nového Města pod Smrkem uložil do Schránky důvěry ve Frýdlantě svou nepříjemnou zkušenost z loňského roku. V dubnu 2005 byl svědkem, jak se na silnici vedoucí okolo Arnoltického potoka na trase Krásný Les - ; Bulovka bezohledně auty rozjezdilo velké množství skokanů zelených, kteří jsou zákonem chráněni a oceněni na 1500 Kč za jedince. Občan se ptá, zda je možné tyto živočichy nějak ochránit? Vzpomíná praktik z jiných krajů, kde se silnice na inkriminovanou dobu uzavře, hlídá policií či ochranáři. Může něco udělat Město Frýdlant jako obec s rozšířenou působností?

skokanTento problém je z hlediska ochrany přírody opravdu závažný, je pouze však lokální.

Jak co nejúčinněji a nejlevněji alespoň z části zamezit zraňování či usmrcování skokanů v předmětné lokalitě?

Pomoc žabám by mohla spočívat v instalaci záchytných stěn či „rukávů“ a následně v jejich přenášení na druhou stranu komunikace. Kdo však bude alespoň dvakrát denně žáby sbírat a přenášet? Někde to dělají pod dospělým dozorem děti z okolí, jinde různé místní spolky ochránců zvířat. Také je potřeba získat, nainstalovat a ohlídat před nenechavci ony zábrany. Vše se musí dobře koordinovat a opravdu včas reagovat na změny dění v žabí komunitě. Nabízí se také možnost umístění vhodných dopravních značek (č. A 22 "Jiné nebezpečí" + dodatková tabulka č. E 12 s vyobrazením loga žáby).

V tomto roce je naplánováno monitorování celé situace a přijetí účinných opatření ke snížení rychlosti vozidel a zvýšení pozornosti řidičů. „Vedeme s Krajským úřadem Libereckého kraje odborem rozvoje venkova, zemědělství a životního prostředí a Agenturou ochrany přírody a krajiny Liberec intenzivní jednání, která povedou k omezení úhynu skokanů zelených i hnědých a hlavně pak ropuch obecných na zmiňované trase nejen letos, ale hlavně v příštích letech,“ řekl T. C. z oddělení životního prostředí MěÚ Frýdlant.

Frýdlant 12/04/06
Mgr. Alena Švejdová, vedoucí kanceláře úřadu, tel. 488 886 500, 728 406 154

13.4.2006 10:48:24 - aktualizováno 30.5.2019 12:51:25 | přečteno 2572x | Roman Műller
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load