ENDEFRRUPLNLSPIT

Drogoví a služební psi ve frýdlantském kině - r. 2006

I když se s mokrou variantou počítalo, tak takhle to nikdo nechtěl! Ve čtvrtek na Den dětí se ve Frýdlantě na náměstí měl konat prezentační program Celní správy ČR pro školní děti a mládež z celého Frýdlantského výběžku v rámci 9. mezinárodního mistrovství psovodů služebních psů Celní správy ČR ve vyhledávání drog a 7. mistrovství psovodů všestranných služebních psů Celní správy ČR a státních ozbrojených složek ČR. Nakonec pro skutečně velkou nepřízeň počasí se dopolední program přesunul do frýdlantského kina, kam by se ale zase všichni zájemci o atraktivní podívanou nevešli. Přesto protidrogový program Celní správy ČR tak v jednom dni shlédlo na pět set žáků a učitelů frýdlantských základních škol, mezi kterými bylo i padesát žáků z Nového Města pod Smrkem.

Mistrovství mělo v roce 2006 rekordní počet účastníků - 35 psovodů s drogovými psy a 17 psovodů s všestrannými psy. Účastníci, pozorovatelé a rozhodčí byli ze tří kontinentů. Mistrovství svou účastí podpořil a závěrečnému odpolednímu programu přihlížel spolu s dalšími významnými hosty i předseda Senátu Parlamentu ČR MUDr. Přemysl Sobotka.

mp 010, obrázek se otevře v novém okně mp 004, obrázek se otevře v novém okně mp 015, obrázek se otevře v novém okně

Na tiskové konferenci se otázkám desítky novinářů věnovali odborníci na výcvik psů z České republiky, z Norska, z Austrálie a ze Spojených států amerických.

„Není důležité, kdo vyhrál - bohužel jsme to teda nebyli my. Důležité je, že jsme se tu mohli setkat a předat si své zkušenosti,“ řekl hlavní manažer kynologického programu Celní správy USA Steven Goldfarb, který je na mistrovství už podruhé.

Vedoucí výcvikového střediska ve Virginii s dvaatřicetiletou historií Lee Titus je v České republice poprvé a je nadšen - naše zem se mu zdá fantastická. V USA se z vyloženě drogových psů přeorientovávají na výcvik psů specializovaných na vyhledávaní výbušnin. Každý den najdou psi v USA tisíce kilogramů drog, u nás je to párkrát do roka několika kilogramů maximálně desítek kilogramů. V USA mají dvanáct set psovodů, u nás je pod Celní správou ČR 80 psů

.mp 020, obrázek se otevře v novém okně mp 021, obrázek se otevře v novém okně mp 027, obrázek se otevře v novém okně

Steven Austin z Austrálie, který na mistrovství byl mezi rozhodčími, říká, že lepší akci v tomto oboru ještě neviděl. „To, jak se středisko v Heřmanicích o zahraniční hosty staralo, je opravdu obdivuhodné,“ poděkoval. V Austrálii se často pašují vzácná zvířata, hlavně tygři a ptáci. Díky psům se nachází také slonovina nebo kůže z bílých tygrů. Stejně jako americký kolega do USA, tak Steven Austin zval naše psovody na zkušenou do Austrálie.

Tom Mikkelsen je norský psovod. Pracuje na hranici se Švédskem a nálezy drog jsou jeho denní chleba, protože Švédsko je tranzitní zemí.

mp 031, obrázek se otevře v novém okně mp 032, obrázek se otevře v novém okně mp 033, obrázek se otevře v novém okně

Všichni byli spokojeni s organizací a průběhem soutěží, i když vyhrát mohl jen jeden. V kategorii drogových psů zvítězil psovod Jiří Krtek z Celní správy ČR, který je psovodem už 15 let a v současné době má svého třetího psa. Jeho šestiletý zlatý retrívr Cid je vychováván pro služební účely už od svých šesti týdnů. Prošel a prochází celou škálou výcviků. Jeho největším úspěchem v praxi bylo nalezení 120 tablet extáze v loňském létě. V kategorii všestranných psů po zásluze zvítězila mladá a velmi aktivní psovodka z Armády ČR z Grabštejna Simona Janoušková se svým německým ovčákem Gastonem.

mp 034, obrázek se otevře v novém okně

Soutěž toho druhu a rozsahu jako je ta pořádaná pod hlavičkou Celní správy České republiky nemá ve světě obdoby. Jsou sice soutěže regionální, ale těch, kde by si mohli změřit své schopnosti a dovednosti účastníci z tolika zemí mnoho není. Velké poděkování patří hlavnímu organizátorovi Josefu Dušánkovi. Věříme, že se do Frýdlantského výběžku zase tato akce vrátí.

Foto: Roman Müller

Frýdlant 01/06/06

Mgr. Alena Švejdová,
vedoucí kanceláře úřadu, 488 886 500, 728 406 154

1.6.2006 16:00:42 - aktualizováno 30.5.2019 12:38:32 | přečteno 2235x | Roman Műller
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load