ENDEFRRUPLNLSPIT

Bylo možné v r. 2006 odvrátit hrozbu zániku frýdlantské nemocnice ?

Předseda Senátu opět podpořil starosty Frýdlantska a Hrádecka - ; tentokrát v oblasti zdravotnictví. Tři měsíce od poslední své návštěvy zavítal v pondělí 23. ledna 2006 do Frýdlantu druhý nejvýše postavený politik Česka - ; předseda Senátu Parlamentu ČR a senátor za Liberecko MUDr. Přemysl Sobotka. Tentokrát se jeho pracovní návštěva uskutečnila na pozvání starosty Jindřicha Wurma. Téma bylo velmi ožehavé: Problematika nemocnice ve Frýdlantě. Nejen starostové, ale i občané byli pobouřeni a vyděšeni záměrem ministerstva zdravotnictví zrušit v Libereckém kraji i Nemocnici Frýdlant nebo vyvíjet tlak na to, aby se nemocnice obecně staly neziskovými organizacemi.

P1000638.jpg, obrázek se otevře v novém okněVe 14 hodin byla v zasedací místnosti frýdlantské radnice starostou Jindřichem Wurmem zahájena beseda s představiteli obcí Frýdlantska a Hrádecka, radním Libereckého kraje zodpovědným za oblast zdravotnictví MUDr. Jaroslavem Krutským a zástupci frýdlantské nemocnice. Beseda se těšila též velkému zájmu regionálních medií.

Starostka obce Višňová Mgr. Marie Matušková iniciovala jako první vlnu odporu a vzdoru starostů a občanů Frýdlantska k záměru nepříznivých dopadů na nemocnici ve Frýdlantě. Úsilí by mělo směřovat k jasnému prohlášení, za které se postaví všichni občané i za cenu, že vyjdou do ulic.
Starosta Hrádku n. Nisou Martin Půta podporuje aktivitu NE zrušení frýdlantské nemocnice. V Hrádku slouží v ambulancích lékaři z frýdlantské nemocnice, hrádečtí občané jsou zvyklí využívat jejích služeb i ve Frýdlantě. Není sporu, že ve zdravotnictví je potřeba dělat reformy, je potřeba ušetřit peníze, ale není možné vzít kružítko a říci, že z Frýdlantu je to kousek do Liberce nebo do Teplic a že ve Frýdlantě proto nemocnice není potřeba. Starostové obcí Frýdlantska a Hrádecka poslali poslancům své stanovisko k tomuto problému.

Senátor za Liberecko MUDr. Přemysl Sobotka popisuje: „V listopadu byl vypuštěn „pokusný balónek“, který měl otestovat, jak budou obce reagovat na záměr měnit či rušit některé nemocnice v republice. Se záměrem absolutně nesouhlasím. Chce to věc řešit systémově, nelze poškodit pacienty a občany. Nemocnice teď mají strach, aby ze sítě zdravotní péče nevypadly. Neřiďme se však počtem lůžek, řiďme se kvalitou.“

P1000642.jpg, obrázek se otevře v novém okněMUDr. Jaroslav Krutský zdůraznil, že české zdravotnictví potřebuje změny, ale ne změny na základě pouhého rozhodnutí úředníka. Evropské i české zdravotnictví má tři výzvy: vývoj demografie, dále zrovnoprávnění klienta v přístupu k léčbě a k informacím a třetí je inovace - nové věci ve zdravotnictví (přístupy, medikamenty, postupy). Parametry kvantity, kvality, svobodné volby klienta a další mají být vodítkem změny, ne rozhodnutí úředníka od zeleného stolu. „Frýdlant má nezastupitelnou úlohu v Libereckém kraji. Liberecký kraj bude nemocnici ve Frýdlantě vždy podporovat v existenci sítě nemocnic v návaznosti na veřejné pojištění.“ Není možné řídit zdravotnictví z centra Prahy, je potřeba dát možnost občanovi si vybrat jak a kde chce být léčen a zajistit, aby existovalo zdravé tržní prostředí. Základním krédem je spokojený pacient, spokojený zaměstnanec, rovnoměrný a ufinancovatelný rozvoj a dostupnost péče. Dostupnost se však nerovná prostá vzdálenost. „Vážím si frýdlantské nemocnice, protože je to nejlépe spolupracující nemocnice s libereckou nemocnicí,“ řekl radní Libereckého kraje. Ing. Břetislav Václavík, ředitel frýdlantské nemocnice upozornil: „Na Liberecku je v základních oborech - interna, chirurgie a porodnice obecně lůžek málo, požadavky na ošetření a péči jsou však vyšší. Budeme muset klienty odmítat, odsouvat výkony na pozdější dobu, budou delší objednací lhůty. Navíc - protože se navrhuje tzv. tabulkový systém, nebude možné zaplatit lidi, kteří dělají dobře a více než ostatní. Z peněz, které získáme od zdravotnických pojišťoven, musíme také obnovovat vybavení. Zdravotnické přístroje jsou však velmi drahé a rychle stárnou.“

P1000645.jpg, obrázek se otevře v novém okně „Co můžeme udělat?“, je otázka pro starosty. Dohodněme se na konečném znění společného prohlášení ještě teď, ve zdánlivě hlubokém předstihu očekávaných událostí! Berme celou problematiku vážně a komplexně - od odborné i praktické ambulantní ordinace, přes nemocniční péči až po síť lékáren! „Obce Frýdlantského výběžku se už dávno skládají na kožního lékaře. V lednu skončila ve frýdlantském působení plicní lékařka. Situaci musí řešit samospráva ve spolupráci s velkými zdravotnickými zařízeními jako je Nemocnice Frýdlant a Liberec. Hrozíme se chvíle, až oznámí konec činnosti oční ordinace,“ podotkl starosta Frýdlantu Jindřich Wurm. „Začali jsme doplácet na ekonomické myšlení. Nemocnice Frýdlant nedostala za dobu své desetileté existence jako s. r. o. od Města Frýdlant na provoz ani korunu. Město ji samozřejmě podporuje, ale nemocnice se musí uživit sama. Lidi ve Frýdlantském výběžku berou nemocnici za svou. Je jim jedno jestli je soukromá či jiná, je pro ně prostě důležitá,“ uzavřel starosta.

Frýdlant 23/01/06

Mgr. Alena Švejdová,
vedoucí odboru kanceláře úřadu, tel. 488 886 500, 728 406 154

Foto: Roman Müller

6.4.2006 13:27:35 - aktualizováno 20.5.2019 16:46:29 | přečteno 2305x | Roman Műller
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load