ENDEFRRUPLNLSPIT

Valdštejnovi zazvonil v holínce mobil - r. 2005

Ve čtvrtek 26. května 2005 byla v 18 hodin v kostele Nalezení svatého Kříže ve Frýdlantě za přítomnosti autora a jeho choti Olgy Pušové slavnostně otevřena výstava obrazů Michaila Ščigola na téma Barokní sny Albrechta Václava Eusebia Valdštejna.

vernisaz01, obrázek se otevře v novém okněObřad zahájil Bc. Luděk Zelenka, vedoucí odboru kultury, který celou výstavu zorganizoval. Jeho slovům naslouchala padesátka účastníků vernisáže v čele se starostou Jindřichem Wurmem, místostarostou Jaroslavem Vančurou a hlavním organizátorem Valdštejnských slavností ve Frýdlantě tajemníkem městského úřadu Bc. Josefem Dřevínkem. Ten si v doprovodu své ženy Věry přišel do chladného prostředí lodě pozdně gotického kostela na chvíli odpočinout a nabrat síly před náročným víkendem

vernisaz02, obrázek se otevře v novém okněSkupinka žákyň frýdlantské Umělecké školy sklidila za perfektní předvedení několika skladeb barokních autorů určených pro zobcové flétny nejen potlesk posluchačů, ale i malou sladkou pozornost.

Atmosféra byla připravena pro krátký pozdrav místního kněze pana Marcina Saje a odborný výklad PhDr. Jany Pavlíkové, ředitelky frýdlantského hradu a zámku, která se velmi podrobně věnovala popisu mládí a dospívání Albrechta z Valdštejna.

vernisaz12, obrázek se otevře v novém okněTo se už z lavice kostela začal ozývat sám vévoda frýdlantský. Svými poznámkami: „To by mohla být pomluva!“ nebo „Mám na to jiný názor“ rušil výklad. Vrcholem bylo, když vévodovi v holínce zazvonil mobil. I z toho se lišácky vyvlíkl: „Bez spojení není velení“, pokrčil rameny a přístroj pro tuto chvíli umlčel. Když se rozvyprávěl o svých cestách po světě, celý kostel ožil.

Pan Michail Ščigol má jasno v tom, proč Valdštejna obdivuje. Valdštejn velmi zdařile využíval situace ve společenském, vojenském, hospodářském a politickém dění - pro sebe a pro své poddané.
Frýdlant otevírá svou náruč! Přijďte se přesvědčit, že duch Albrechta z Valdštejna je ve městě o tomto víkendu znát na každém kroku. A bude-li vám v ulicích horko, přijďte se zchladit do kostela u řeky Smědé, nebudete litovat.

Výstava velkých pláten Michaila Ščigola ve Frýdlantě potrvá do 12. června 2005

vernisaz05, obrázek se otevře v novém okně vernisaz06, obrázek se otevře v novém okně vernisaz07, obrázek se otevře v novém okně vernisaz08, obrázek se otevře v novém okně

vernisaz04, obrázek se otevře v novém okně vernisaz09, obrázek se otevře v novém okně

vernisaz11, obrázek se otevře v novém okně vernisaz03, obrázek se otevře v novém okně

Frýdlant 27/05/05

Bc. Luděk Zelenka,
vedoucí odboru kultury

Mgr. Alena Švejdová,
ved. odboru kanceláře úřadu a odd. prevence, tel. 488 886 500, 728 406 154

foto: Jaroslav Vančura

9.4.2006 18:47:17 - aktualizováno 20.5.2019 14:52:26 | přečteno 1617x | Roman Műller
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load