ENDEFRRUPLNLSPIT

Udělení státního občanství byla v r. 2005 ve Frýdlantě malá slavnost

V důstojném prostředí obřadní síně radnice se od roku 2003, kdy zanikly okresní úřady a město Frýdlant začalo plnit povinnosti obce s rozšířenou působností, konají několikrát do roka malé obřady udělení českého státního občanství cizincům.

Obcanstvi01, obrázek se otevře v novém okněZa zvuku varhan přicházení adepti a ve stoje s hlavami zvednutými ke státnímu znaku očekávají příchod tajemníka MěÚ Bc. Josefa Dřevínka a matrikářky p. Ivany Spatzierové. V lavicích obřadní síně sedí hosté, většinou rodinní příslušníci a přátelé hlavních postav obřadu. Před sebou mají připravené fotoaparáty i kytičky k pozdější gratulaci. Vždyť na udělení státního občanství se čeká několik let a člověk musí splnit přísné zákonné podmínky.

Obcanstvi02, obrázek se otevře v novém okněTajemník ve své slavnostní řeči vyzdvihne význam občanství se všemi jeho právy i povinnostmi. Všichni s dojetím a očekáváním sledují, co se bude dít. Paní Spatzierová přečte slib, adepti jej rukou podáním a slovy: „Slibuji“ složí do rukou tajemníka. Slib je třeba ještě potvrdit podpisy a převzít Listinu o udělení státního občanství. Na závěr dostanou už občané České republiky od tajemníka kytičku a připijí si sklenkou šampaňského. Pak už je čas na gratulace od rodiny a přátel.

Každý rok získá ve Frýdlantském výběžku státní občanství až deset čekatelů. Jsou to většinou lidé, kteří si zde našli životní partnery a rozhodli se v České republice žít.

Aktualizace: od 1. ledna 2014 se státní občanství na ORP nepředává. Kompetenci k udělení státního občanství má jen Ministerstvo vnitra ČR prostřednictvím krajských úřadů

Mgr. Alena Švejdová,
vedoucí odboru kanceláře úřadu a oddělení prevence, tel. 488 886 500
Foto: Jan Mráz

6.4.2006 16:04:42 - aktualizováno 20.5.2019 15:09:39 | přečteno 1321x | Roman Műller
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load