Večerní program se z velké části odehrával na zámeckém nádvoří. Autor nápadu, scénárista, režisér a moderátor Josef Dřevínek ve spolupráci s Ajnou Čubovou, vedoucí skupiny historicko-scénického tance a Alenou Janočíkovou ze salónu Heidy, představil tisícovce diváků úplnou a jinde málo vídanou novinku - ; historickou módní přehlídku.
Na molu se představilo deset historických období: pravěk, starý Egypt, staré Řecko i Řím, gotika, renesance, baroko, rokoko, také husaři, kankánové kostýmy a období studené války v 60. letech.. Ke každému období byla přiřazena významná osobnost a vystoupil pár v typickém oděvu. K tomu byl podán odborný výklad přednesený moderátorkou Ivanou Spatzierovou a bylo řečeno několik zajímavostí. Diváci se například dozvěděli, že v baroku se poprvé objevila paruka a také podpatky nebo že tanečnice musely mít ze zákona při kankánu zašity poklopce. Předvádění modelů bylo velmi vhodně doplněno pro dobu charakteristickými pohyby či tancem a typickým líčením a účesy. Když na pódium vyběhl pravěký člověk, přítomné dámy mohly obdivovat rafinovanost volného kožešinového oděvu.
Hostem přehlídky byl sám vévoda Albrecht z Valdštejna se svou chotí. Vjel na nádvoří na svém hnědáku a než usedl do křesel připravených na pódiu pronesl: „To by bylo, aby má žena neviděla novinky poslední evropské módy“. Na přehlídce byl po celou dobu a doplňoval ji svými odbornými i humornými výstupy. Například vysvětlil rozdíl mezi mečem a šavlí nebo vyjasnil význam zdobných prvků na oděvu. „Každá dáma dobře ustrojená je vizitkou svého chotě,“ připomínal pánům v hledišti, aby častěji sahali do svých peněženek a více než zdobení hmotných statků a kopání jam pro zahradní nádrže si hleděli svých žen.
Fantastické bylo defilé. Na pódium vpochodovala již vyhynulá československá pionýrka jako symbol světlých zítřků, indiánka jako symbol boje proti rozdílu ras, pohlaví a skalpů, kovbojka jako symbol netolerance - střelců od boku a instalatérka jako Pracovitost. Na moderní svižnou hudbu předvedly rozverný tanec, kterým roztleskaly celé nádvoří.
O ozvučení přehlídky se vzorně postarala firma PZO. Modely předvedla skupina scénického tance Trn v oku a skupina historického šermu Rotyka. Kostýmní výpravu zařídil salón Heidi. Hudbu a zpěv, který vhodně provázel celou akci, přednesla skupina Musica Puella.
Ve 22 hodin sešel od zámku do města šestisethlavý pochodňový průvod. Pochodně nesli už notně unavení, ale stále ještě poslušní bojovníci. Své bambusové pochodničky si rozsvítili i diváci a sem tam byl vidět u dětského kočárku nějaký ten lampión.
Hodinu před půlnocí zakončil sobotní program Valdštejnských slavností ve Frýdlantě velkolepý ohňostroj. Patnáctiminutová podívaná ohromila zaplněné náměstí a vyvolávala výkřiky obdivu a bouřlivý potlesk. Slova rozjařeného diváka bez ostychu a zábran vykřikujícího: „To je paráááda! Júú, to maj vychytaný! To maj vychytaný! Paráááda!“, patřila autorům ohňostroje Táborským střelcům a i organizátorům celé akce.
Frýdlant 29/05/05
Bc. Josef Dřevínek,
hlavní organizátor slavností
Mgr. Alena Švejdová,
ved. odboru kanceláře úřadu a odd. prevence,
tel. 488 886 500, 728 406 154
Foto: Jiří Beneš, Petr Kraus, Jaroslav Vančura
Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01 FRÝDLANT
tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd