ENDEFRRUPLNLSPIT

Prezident republiky Václav Klaus s chotí v r. 2005 zavítal do Frýdlantu

Prezident republiky Václav Klaus a jeho choť Livia v doprovodu hejtmana Libereckého kraje Petra Skokana s chotí měli v programu třídenní návštěvy prezidenta v Libereckém kraji středeční dopolední návštěvu města Frýdlant. Shromážděným občanům chvíle očekávání příjezdu limuzín vyplnil směsí písní a melodií Jaroslav Kubát se svou skupinou. O ozvučení náměstí se postaral Marek Ottl. Ve Frýdlantu bylo překrásné letní počasí. Kolona přijela přesně podle plánu. Hosty přivítaly bouřlivým potleskem na náměstí bezmála tři tisíce občanů Frýdlantu a lidí z měst a obcí Frýdlantského výběžku.

Prezident01, obrázek se otevře v novém okněPrezident02, obrázek se otevře v novém okně

Prezidentský pár očekával starosta města Jindřich Wurm s chotí Andělou. Paní Livia dostala překrásnou kytici, kterou uvázali žáci Lesnického učiliště v Hejnicích a která symbolizovala lesnatý a hornatý kraj Frýdlantska. Významní hosté pozdravili několika větami ze schodiště radnice davy dětí a dospělých. Pan prezident pak odpověděl na podněty od občanů, které se týkaly zaměstnanosti v regionu, jeho dopravní přístupnosti, ale třeba i práv žen - samoživitelek. Občané prezidentskému páru vyjadřovali své sympatie slovy i častým potleskem, který zahltil celé náměstí.

Prezident03, obrázek se otevře v novém okně Prezident04, obrázek se otevře v novém okně Prezident05, obrázek se otevře v novém okně

Místo autogramiády se několikrát měnilo, ale nakonec byla hned pod schody radnice. Prezident Václav Klaus podepisoval knihy, fotografie, památníčky,… Později pan prezident vyjádřil lítost nad tím, že nebylo možné zvládnout tak obrovský zájem občanů a ve dvaceti minutách se podepsat všem.

Prezident07, obrázek se otevře v novém okně Prezident08, obrázek se otevře v novém okně Prezident09, obrázek se otevře v novém okně

V obřadní síni frýdlantské radnice byla připravena beseda s pozvanými hosty pana starosty. Byli to starostové měst a někteří starostové obcí Frýdlantského výběžku, zastupitelé města Frýdlant, ředitelé škol a školských zařízení z Frýdlantu a z učiliště z Hejnic, místní podnikatelé a další významné osobnosti Frýdlantu.

Prezident10, obrázek se otevře v novém okně Prezident11, obrázek se otevře v novém okně

Dotazy se točily okolo problematiky zaměstnanosti v tomto regionu, jeho dopravní dostupnosti, o způsobu odvádění sociálního a zdravotního pojištění a o daňovém systému, který podle prezidenta vyžaduje vážnou diskusi.
Prezident trefně doplnil tazatele na sjezdovku o údaj o výšce hory Smrk v Jizerských horách. Prezident zdůraznil, že pokud se někde zavře fabrika, je třeba usilovně hledat alternativní způsoby, jak v kraji zaměstnat lidi. Jako lyžař i jako ekonom by stoprocentně sjezdovku na Smrku podpořil.
Když se hovořilo o jediné komunikaci, která v zimě spojuje Frýdlantský výběžek se světem, což je žalostně málo, tak na pohled pana prezidenta hejtman řekl: „Pane prezidente, já jsem si to napsal“.

Prezident12, obrázek se otevře v novém okně Prezident14, obrázek se otevře v novém okně Prezident13, obrázek se otevře v novém okně

Poslední dotazy na pana prezidenta a paní Livii byly téměř osobní. „Jak na vás dýchá a jak vás ovlivňuje atmosféra a duch Pražského hradu?“ Pan prezident mluvil o vážnosti a zodpovědnosti, kterou v souvislosti se svým úřadem obzvlášť silně vnímá v těchto historických prostorách. Paní Livia se přiznala, že při úpravách v Lánech a na Hradě se inspiruje knihou o frýdlantském zámku a o Frýdlantu, kterou má v Lánech na nočním stolku.
Na poslední dotaz, zda si pan prezident rád v dobách studia vedl čtenářský deník, se prezident rozhovořil o významu podpory čtenářství. „Velmi se děsím toho, že dnešní mladá generace nečte a pojďme přemýšlet nad tím, jak mladé lidi ke knize přitáhnout.“

Prezident15, obrázek se otevře v novém okně Prezident16, obrázek se otevře v novém okně

Po skončení besedy a podpisu do pamětní knihy starosta předal panu prezidentovi výpravnou knihu o Frýdlantu a pamětní medaili.
Kolona aut s prezidentem a jeho doprovodem odjela v 11 hodin 50 minut směrem na Jizerské hory na návštěvu dalšího významného města Libereckého kraje.

Prezident20, obrázek se otevře v novém okně Prezident19, obrázek se otevře v novém okně Prezident18, obrázek se otevře v novém okně

Frýdlant 25/5/05
Mgr. Alena Švejdová,
vedoucí odboru kanceláře úřadu, tel. 488 886 500

Foto : Jan Mráz, Roman Müller

9.4.2006 19:46:29 - aktualizováno 20.5.2019 14:43:19 | přečteno 1642x | Roman Műller
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load