ENDEFRRUPLNLSPIT

Předseda Senátu v r. 2005 podpořil starosty Frýdlantska

Pět měsíců po návštěvě prezidenta republiky zavítal v pátek 21. října 2005 do Frýdlantu druhý nejvýše postavený politik Česka - ; předseda Senátu Parlamentu ČR MUDr. Přemysl Sobotka. Jeho první oficiální pracovní návštěva v této funkci se uskutečnila na pozvání starosty Frýdlantu. V 10 hodin byla v zasedací místnosti frýdlantské radnice starostou Jindřichem Wurmem zahájena beseda s představiteli obcí Frýdlantska. Z osmnácti obcí se jí zúčastnilo devět: Frýdlant, Nové Město p. S., Habartice, Heřmanice, Lázně Libverda, Bulovka, Višňová, Dětřichov a Černousy. Na programu byla tři hlavní témata: obnova venkova, rozvoj vodárenství a předpisy EU ke vztahu k obcím a silnice na Souš.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka podpořil aktivitu místních starostů a starostů z dobrovolného svazku obcí Jizerské hory, kteří se zasazují o vznik lyžařského areálu na Smrku. Zisk z turistického ruchu je to, čím tato strana Jizerských hor může napomoci hospodářsky slabé oblasti. Proč mají kolony aut s Holanďany, Belgičany a Nizozemci, kteří jsou náruživými lyžaři, Frýdlantskem jen projíždět? Bez celoročně otevřené silnice přes Souš bude ale tento projekt těžko realizovatelný.

Ps06, obrázek se otevře v novém okně Ps04, obrázek se otevře v novém okně Ps05, obrázek se otevře v novém okně

V poledne předseda Senátu navštívil úpravnu vody ve Frýdlantě, kde ho provedli ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti a. s. Ing. Petr Olyšar a předseda představenstva Ing. Dan Ramzer. Pana předsedu zajímalo, co bude potřeba v praxi změnit, aby vše vyhovovalo předpisům Evropské unie. O tom promluvil vedoucí úpravy vod a čistíren odpadních vod Jiří Polma. Přestože všude bylo čisto a pořádek, bylo i laikovi na první pohled jasné, že zařízení staré třicet let už nemůže současnosti stačit. Do technologie úpravy vod se od 70. let neinvestovalo a výměna dílčích součástek už dávno není řešením. Frýdlantská vodárenská společnost zásobuje na Frýdlantsku vodou 15,5 tis. osob.

Po pracovním obědě, kde se dál diskutovalo o specifických problémech Frýdlantska, odjel předseda Senátu MUDr. Sobotka v doprovodu novoměstského starosty Jaroslava Maděry do Nového Města pod Smrkem, aby se tam setkal s městskými zastupiteli.

Ps01, obrázek se otevře v novém okně Ps02, obrázek se otevře v novém okně Ps03, obrázek se otevře v novém okně


Pro Frýdlantský zpravodaj poskytl MUDr. Sobotka krátký rozhovor.

Letos nejste ve Frýdlantě poprvé. Čím Vás Frýdlant přitahuje?

Ve Frýdlantě skutečně nejsem poprvé ani naposled, protože to tu mám rád a rád se sem vracím. Senát v Praze a Frýdlant je přece spojen osobou vévodou Albrechtem z Valdštejna! Ještě teď se musím smát, jaký rozruch tento pán způsobil, když v roce 2003 ve Valdštejnském paláci požádal o jeho navrácení. Museli jsme zodpovídat vážné dotazy až z Austrálie.

Ve kterém ročním období se Vám zdají být Jizerské hory nejkrásnější?

Jizerské hory jsou moje slabost. Nejraději je mám zimě - rád lyžuji. Moc se mi ale také líbí jejich podzimní barevnost.

Co byste vzkázal lidem žijícím ve Frýdlantském výběžku?

Protože znám starosty z Frýdlanska, tak vím, že jsou to velcí patrioti, kterým na této oblasti opravdu záleží. Vydržte, podporujte projekty, které sem přitáhnou lidi a tím i peníze. Udržujte svou nemocnici i své školy. Přál bych vám tunel pod Albrechťákem a celoročně otevřenou cestu přes Souš.

Frýdlant 21/10/05

Mgr. Alena Švejdová,
ved. odboru kanceláře úřadu a odd. prevence,
tel. 488 886 500, 728 406 154

Foto: Roman Müller a Martina Michalová

6.4.2006 15:25:02 - aktualizováno 20.5.2019 15:44:08 | přečteno 2447x | Roman Műller
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load