ENDEFRRUPLNLSPIT

Oslavy Dne Romů se v r. 2005 ve Frýdlantě zúčastnilo na čtyři sta lidí

V sobotu dne 9. dubna 2005 se konala oslava Dne Romů. Pro nepřízeň počasí se odehrávala v sále restaurace Beseda ve Frýdlantě. Akci uspořádal Městský úřad Frýdlant - oddělení prevence, romský terénní sociální pracovník a Sbor dobrovolných hasičů Frýdlant za podpory Krajského úřadu Libereckého kraje - ; odbor soc. věcí, bezpečnosti a problematiky menšin. Oslavu svou návštěvou podpořil krajský koordinátor romských poradců Ing. Jozef Holek.

den romu 11, obrázek se otevře v novém okněden romu 01, obrázek se otevře v novém okně den romu 02, obrázek se otevře v novém okně den romu 03, obrázek se otevře v novém okně

Hlavní organizátorkou byla Ilona Daňová - romský terénní sociální pracovník MěÚ, které vydatně pomáhal Milan Kysela z kanceláře úřadu. Dohled nad pořádkem na ulici a nad přeplněným parkovištěm hravě zvládl vedoucí strážník Městské policie Frýdlant p. Kloz.

Díky aparatuře a trpělivým zvukovým technikům ze sboru Jednoty bratrské mohlo na čtyři sta návštěvníků slyšet a vidět velkolepé představení, kterým se prezentovala řada hudebních, tanečních a zpěváckých skupin i jednotlivců.

Původní záměr oslavy - ukázkami romských tanců - divokých čardášů a vystoupením dětských romských hudebních kapel připomenout dnes už téměř zapomenutou romskou tradici - byl splněn do puntíku.

den romu 04, obrázek se otevře v novém okně den romu 05, obrázek se otevře v novém okně den romu 06, obrázek se otevře v novém okně

Program zahájili chlapci z Výchovného ústavu pro děti a mládež z Chrastavy, kteří pod vedení pana učitele Dušana Kotlára zazpívali romské písně. Zatančil i chrastavský dětský taneční soubor pod vedením paní Pálové. Děti ze Základní a speciální školy Raspenava pod vedení paní učitelky Lžičařové zazpívaly, zatančily a zahrály i divadelní pohádku. Ukázkou orientálních tanců ohromila diváky Michaela Kozáková - svěřenkyně romské pedagogické asistentky sl. Ilony Daňové. Taneční soubor pana Karaly z Nového Města p. Smrkem v překrásných romských krojích předvedl několik tanců a sklidil jako vždy velký úspěch.

den romu 07, obrázek se otevře v novém okně den romu 09, obrázek se otevře v novém okně den romu 10, obrázek se otevře v novém okně

Pak nastoupilo se svým programem Romské komunitní centrum z Liberce. Taneční kroužek pod vedení paní Demetrové rozzářil parket barvami a tradičními romskými tanci a velký potlesk si vysloužila skvělá cimbálová muzika pana Miroslava Kotlára.

Hned po tanečním vystoupení frýdlantského souboru pod vedením p. Sivákové se přestavil dětský taneční soubor obč. sdr. RASPENAVA - PHENAVA pod vedení pana Emila Daňa. Stejně jako vystoupení dětí z Frýdlantu, tak i taneční kreace Oldřicha Bariho vyvolala bouřlivý potlesk. Posledních 40 minut pro všechny k tanci hrála a zpívala kapela z Frýdlantu pod vedení pana Huňáka.

Všichni vystupovali bez nároku na honorář. Oceněním jim byla kytička pro vedoucího souboru a balíček sladkostí pro děti. Největší odměnou pak potlesk a uznání diváků.

den romu 11, obrázek se otevře v novém okně den romu 12, obrázek se otevře v novém okně

Spokojení návštěvníci se rozcházeli v 18 hodin. Akce se setkala se zájmem regionálních médií. Informovalo rádio RCL, článek i s fotografií se objevil v Libereckém dnu a záběry si natočila televize GENUS.


Frýdlant 11/04/05
Mgr. Alena Švejdová,
vedoucí odboru kanceláře úřadu a oddělení prevence,
tel. 488 886 500 

Foto : Milan Kysela

9.4.2006 20:07:24 - aktualizováno 20.5.2019 14:41:08 | přečteno 2156x | Roman Műller
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load