ENDEFRRUPLNLSPIT

Alej u frýdlantského kempu byla obnovena v r. 2005

V sobotu 22. října 2005 proběhla v rámci akce „Frýdlantský den stromů“ výsadba lipové aleje u autokempu ve Frýdlantě. Nad výsadbou převzal záštitu Sbor dobrovolných hasičů Frýdlant spolu s oddílem Mladých hasičů, možnosti účasti ale využilo i několik rodinek s dětmi. Před výsadbou hasiči zajistili vybagrování výsadbových jam, substrát, vázací popruhy a výrobu kotvících kůlů. Sadební materiál byl nakoupen u firmy Arboeko s. r. o. v Obříství. Jedná se o lípy srdčité Tilia cordata "Rancho", kultivar menšího vzrůstu vhodný do úzkých ulic. Dodané lípy mají zapěstovanou korunu, kmínek o obvodu 12 cm a kořenový bal řádně obalený jutovinou a pletivem. Nejde o žádné drobečky, jedna sazenice vážila okolo 70 kg.

Výsadba 02, obrázek se otevře v novém okně Výsadba 01, obrázek se otevře v novém okně Výsadba 03, obrázek se otevře v novém okně

Vlastní výsadba byla zahájena v 10 hodin. První strom zasadil starosta města Frýdlant Jindřich Wurm, druhý místostarosta Jaroslav Vančura a další již společnými silami sázeli všichni, kdo se kolem nachomýtli. Do večera již alej stála v celé parádě.

Vysazením aleje vše teprve začíná, je třeba provádět zálivku, výchovný řez, kontrolu ukotvení a každoroční převázání popruhů tak, aby se lípy zdárně vyvíjely atd.

Alej nese jméno podle patrona hasičů svatého Floriána. Jméno dostala ale také každá lípa zvlášť, podle svých „sazečů“. Nápad pojmenovat jednotlivé lípy se okamžitě uchytil zejména mezi mladými hasiči, a než se všechny lípy vztyčily ve výsadbových jamách, byly opentleny provázkem s cedulkou nesoucí jejich jméno, a tak zde potkáme Jindřicha, Andělu, Jardu, Klárku, Tomáše, Pavla, Radka, Standu, Jonáše, Rosťu, Natálku, Jirku, Kamila, Míšu, Mílu, Ondru, Jendu, Káju, Mišulku, Zdenu, Filipa, Pepu, Marka, Pavlu……….24 lip - 24 jmen.

Výsadba 04, obrázek se otevře v novém okně Výsadba 05, obrázek se otevře v novém okně Výsadba 06, obrázek se otevře v novém okně

Sadební materiál byl financován z Grantového fondu Libereckého kraje, ostatní práci zajistili hasiči bez nároku na honorář. V dnešní době se bohužel takový postoj vidí velice zřídka a je hodný následování. Jde jen o dobrý nápad a velkou dávku nadšení.


Frýdlant 24/10/05

(šm)
oddělení životního prostředí odboru stavebního úřadu a životního prostředí MěÚ Frýdlant


Foto: Jaroslav Vančura a Jan Mráz


6.4.2006 15:16:21 - aktualizováno 20.5.2019 15:45:19 | přečteno 2519x | Roman Műller
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load