ENDEFRRUPLNLSPIT

Důležité informace pro veřejnost - Africký mor prasat, uzavřené pásmo II.

AMP ilustrační

V minulém článku jsem vás seznámili se základním shrnutím nákazy Afrického moru prasat (AMP) a aktuální situací u nás. Od 20. 1. 2023 přešla naše oblast PÁSMA INFEKCE do režimu UZAVŘENÉ PÁSMO II. Znamená to platnost nového mimořádného veterinárního opatření (MVO), které mimo jiné upravuje zákaz vstupu do lesa, specifikuje evidenci a převozy domácích prasat, a pro nás myslivce hlavně opět umožňuje běžné hospodaření s ostatními druhy zvěře a intenzivní lov divokých prasat. Vše se děje za poměrně přísných a specifických podmínek s ohledem na stálé nebezpečí rozvlečení nákazy. Všichni myslivci (lovci) museli absolvovat zvláštní školení pro nakládání s uloveným nebo nalezeným uhynulým divočákem, poměrně složité je zajištění bezpečného skladování do vyšetření na AMP a pro všechny stále platí přísná opatření dodržování biologické bezpečnosti.

Redukce populace divokých prasat lovem je dle Státní veterinární správy zatím jediným možným přímým opatřením k zamezení plošného šíření mezi jednotlivými lokalitami (honitbami). Není a nebude to však vůbec jednoduché, zvláště s ohledem na náročnost především nočního lovu, členitost terénu, nezodpovědnost některých turistů a rozsah blízké státní hranice. Pro informaci, v sousedním Polsku probíhají podobná veterinární opatření již dlouhodobě a výskyt AMP je zde i přesto zaznamenáván.

Stále je nejdůležitější zabránit průniku či zavlečení nákazy AMP zvláště do intenzivních chovů domácích (bílých) prasat, což by znamenalo podobný katastrofický scénář, jak ho vídáme třeba v průmyslových chovech slepic nakažených Ptačí chřipkou. Co by to udělalo s cenou vepřového masa, raději nechci ani domýšlet.

Nejnebezpečnější je pořád nevědomý přenos lidmi a volně vypuštěnými psy po kontaktu s močí či trusem při návštěvě pastviny, louky či lesa a následné šíření dojezdovou vzdáleností automobilu návštěvníka. Chovatele psů nebudu raději strašit další ještě nebezpečnější nákazou, kterou je Aujeszkyho choroba.

Z těchto důvodů chci Vás všechny jménem nás myslivců požádat o maximální obezřetnost při pohybu venku na honebních pozemcích. Omezte prosím vstup především do lesních porostů a dalších lokalit, kde lze předpokládat výskyt divokých prasat. Dovolte nám společně s Vámi udělat maximum pro naši společnou bezpečnost a biologickou ochranu.

Děkuji za trpělivou spolupráci

Myslivosti zdar!

Tomáš Cýrus
referent odboru stavebního úřadu a životního prostředí
oddělení životního prostředí
Městský úřad Frýdlant


1.2.2023 9:32:15 | přečteno 1211x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load