Aktuální informace k moru prasat, výzva veřejnosti a nedělní schůzka myslivců

Africký mor prasat leták kopie
Vážení uživatelé honiteb, myslivci, spoluobčané a turisti, podle předběžné informace Krajská veterinární správa Státní veterinární správy pro Liberecký kraj (KVSL) bude v nejbližších dnech (nejspíš už v pátek 20. 1. s platností od soboty 21. 1.) v souvislosti s africkým morem prasat (AMP) vyhlášeno nové mimořádné veterinární opatření (MVO) k přechodu PÁSMA INFEKCE do režimu UZAVŘENÉHO PÁSMA II.
Jednou ze zásadních změn bude nejen povolení, ale dokonce nařízení provádění intenzivního lovu divokých prasat myslivci, což je v současnosti prakticky jediná možnost ochrany proti šíření AMP u nás na Frýdlantsku a dále do vnitrozemí. Dbejte proto z důvodu vlastní bezpečnosti zvýšené opatrnosti a pokud možno omezte vstup do honiteb zvláště v době snížené viditelnosti (pozdě odpoledne a v noci, když je tma).

Jménem myslivců i chovatelů domácích prasat prosím všechny, kteří do lesa chodí, byť jen po vyznačených cestách, o dodržování nutných pravidel hygieny, desinfekce obuvi a oděvu proti nevědomému šíření infekce afrického moru prasat lidmi a psy po kontaktu s močí či trusem při návštěvě pastviny, louky či lesa. Následný přenos a rozsah šíření je pak totiž jen otázkou dojezdu automobilu návštěvníka.

Kompletní změny a přesné podmínky budou dány teprve avizovaným mimořádným veterinárním opatřením, které po vyhlášení zveřejníme.

Myslivcům také připomínám školení s podmínkami nového MVO, které proběhne v neděli 22. 1. 2023 v 17.00 hodin v sále restaurace Beseda.

Tomáš Cýrus
oddělení životního prostředí

Africký mor prasat leták, obrázek se otevře v novém okně Africký mor prasat leták 2, obrázek se otevře v novém okně

20.1.2023 10:20:35 | přečteno 148x | Martina Petrášková