ENDEFRRUPLNLSPIT

Specializovaná přírodovědná učebna ve škole v Husově ulici už slouží dětem

přírodovědná učebna hotová 1

Od začátku školního roku 2019/2020 slouží dětem v budově základní školy v Husově ulici specializovaná přírodovědná učebna. Určena je především k výuce fyziky, chemie, biologie a zeměpisu. Její součástí je moderní multimediální vybavení a také vybavení pro praktické pokusy. Vybudování učebny, její vybavení čítající i žákovské sady pro pokusy a investice do bezbariérovosti objektu přišlo na zhruba 14 milionů a 500 tisíc korun. Většinu nákladů, konkrétně 12 milionů a 750 tisíc korun, pokrylo Město Frýdlant z dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

logo přírodovědná učebna

„Základní škola je ve Frýdlantě tvořena třemi samostatnými pracovišti v ulicích Purkyňova, Husova a Bělíkova. Žádné z nich ale doteď odbornou učebnou pro výuku přírodovědných předmětů nedisponovalo. Žáci se tak tyto předměty učili ve svých třídách, které ale nemají ani potřebné vybavení, ani zázemí pro realizaci takzvaného badatelského způsobu výuky. Tedy takového, během kterého si nejprve realizují pokus, získají povědomí o daném jevu, a až poté ho spojují s teorií nebo si pokusem potvrzují teoretické teze,“ říká starosta Frýdlantu Ing. Dan Ramzer.

V učebně je kladen důraz na skupinovou práci, během které žáci realizují zadané pokusy samostatně a pedagog je při jejich práci jen odborným dozorem. Zkonstruováno v ní postupem času bude i několik stálých expozic – pokusů, ke kterým budou žáci v průběhu výuky docházet. Půjde zejména o pokusy dlouhodobého průběhu, pokusy k pozorování či pokusy složité na jejich konstrukci, jako je třeba fotosyntéza rostlin, mikroklima terária či akvária, Van de Graaffův generátor nebo Faradayova klec.

Přírodovědná učebna je určena především žákům 2. stupně všech tří pracovišť pro praktickou výuku předmětů fyzika, biologie, chemie, zeměpis. Využívat ji budou i žáci dalších škol Frýdlantu.

 Učebnu nechalo Město Frýdlant budovat v suterénních prostorách základní školy v Husově ulici. Do celkových nákladů na vznik nové učebny se promítlo poměrně vysokou částkou vytvoření bezbariérového prostředí. „Součástí úprav suterénu byla bezbariérová úprava celé poměrně dlouhé chodby vedoucí od vstupu do školy k učebně. Bezbariérové je i parkoviště u školy, stejně jako vstup do ní. Další část financí pak šla na nákup takzvaného schodolezu, který přišel na zhruba 350 tisíc korun. Díky němu se člověk s handicapem dostane po celé budově školy i bez výtahu,“ uzavírá Dana Kiliánová, pověřená vedením investičního oddělení Městského úřadu Frýdlant.

Projekt „Vybudování přírodovědné učebny na ZŠ Husova ve Frýdlantu“, reg. číslo: CZ.06.2.67/0.0/0.0/16_063/0003911 je financován z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), výzvy č. 47 – Infrastruktura základních škol a z rozpočtu města Frýdlant.

přírodovědná učebna hotová 3, obrázek se otevře v novém okně

přírodovědná učebna hotová 5, obrázek se otevře v novém okně

26.11.2019 10:19:55 | přečteno 1019x | Martina Petrášková

Navigace

Vybudování přírodovědné učebny na ZŠ Husova ve Frýdlantu / 2018

 
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load