ENDEFRRUPLNLSPIT

Ve Frýdlantě vznikla na Křížovém vrchu nová naučná stezka

Lesní naučná stezka 2

V areálu takzvaného Podzámčí vzniklo ve Frýdlantu další atraktivní místo pro trávení volného času. Jde o naučnou stezku v prostoru přírodní rezervace Křížový vrch, na které návštěvníci najdou informační tabule, odpočinková místa s vyhlídkou na hrad a zámek, povalový chodníček s přemostěním mokřad. Vznik stezky umožnil česko-polský projekt nazvaný „Společně objevujeme přírodu a historii na naučných stezkách Frýdlantu a Lubaně“.  

logo naučná stezka, obrázek se otevře v novém okně

Chceme lidem ukázat, že Podzámčí má své kouzlo a svou historii. A že stojí při návštěvě Frýdlantu za to nejen státní hrad a zámek, ale že má smysl sejít i dolů. Věřím, že naučná stezka s osmi zastaveními a vyhlídkami jednak na dominantu města zámek a pak i na samotné město turisty i místní zaujme. Ostatně stezka znovu zpřístupnila lokalitu, která už byla pozapomenutá, přestože má svůj nesporný půvab,“ uvedl starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Naučná stezka vede od tenisových kurtů a je dlouhá necelý 1 kilometr. „Jde o tři čtvrtě metru širokou zpevněnou štěrkovou cestu, lemovanou čedičovými kameny z okolí stezky. Na dvou místech střídá pěšinu přemostění přes mokřady. Na stezce jsou i dvě odpočinková místa s vyhlídkou, dva kamenné průchody pod železniční tratí a v některých místech je osazeno dřevěné zábradlí. Nechybí ani dřevěné směrníky či informační tabule, které představují faunu a flóru kolem stezky a informují také například o železničním neštěstí, které se zde před lety stalo,“ vysvětluje Milan Kysela z investičního oddělení městského úřadu Frýdlant.

Lesní naučná stezka hotová 1, obrázek se otevře v novém okně Lesní naučná stezka hotová 7, obrázek se otevře v novém okně Lesní naučná stezka 1, obrázek se otevře v novém okně

Práce na vzniku stezky začaly už v červenci. Dokončeny byly k poslednímu listopadu. „Lesní naučná stezka má pro nás ještě jednu přidanou hodnotu. Zhruba ve své půlce navazuje na další novou turistickou atrakci Frýdlantu, kterou je také právě dokončená křížová cesta. Atraktivita Křížového vrchu a celé oblasti Podzámčí se tím u turistů i místních ještě zvýší,“ doplňuje starosta Frýdlantu.

Partnerem Frýdlantu je v projektu Lesní naučné stezky polské město Lubaň, které v rámci projektu revitalizovalo naučnou stezku propojující město s přírodním parkem na Kamienne Gore a vybuduje novou stezku v údolí Gozdnicy.

Naučná stezka má už také své propagační materiály, aby se povědomí o ní dostalo mezi širokou veřejnost.

Projekt s názvem „Společně objevujeme přírodu a historii na naučných stezkách Frýdlantu a Lubaně“, reg. číslo CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_012/0000394, byl finančně podpořen z Evropského fondu pro regionální rozvoj z programu Interreg V-A Česká republika – Polsko 2014 – 2020 prostřednictvím Euroregionu Nisa.

30.11.2017 14:48:42 | přečteno 2560x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load